Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Alimenty na pełnoletnie dzieci

Alimenty na pełnoletnie dzieci

W ostatnim czasie spłynęło do nas zapytanie zdesperowanego ojca, który z powodów kłopotów finansowych zaczął zastanawiać się nad tym jak długo będzie musiał jeszcze płacić alimenty na pełnoletniego syna. Poniżej zamieszczamy treść jego zapytania, a także naszą odpowiedź na wskazane pytanie.

Dzień dobry! Miło, że jeszcze czasem ktoś chce pomóc komuś całkowicie bezinteresowanie. Korzystając z okazji i ja chciałbym prosić Was o pomoc. Obecnie znajduję się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a dodatkowo po rozwodzie z żoną wciąż zobowiązany jestem do wypłacania jej alimentów. Syna bardzo kocham i oddałbym za niego życie, ale  w tej chwili jest mi bardzo ciężko. Dlatego zacząłem zastanawiać się jak jest z alimentami na pełnoletnie dziecko. Syn ma 20 lat, możecie mi powiedzieć do kiedy płaci się alimenty w przypadku pełnoletniego dziecka?

Drogi czytelniku, już odpowiadamy na Twoje pytanie. Otóż standardowo wygląda to tak, że alimenty płacić należy do 18 roku życia dziecka – https://www.blizejprawa.pl/prawo-rodzinne/alimenty-na-pelnoletnich/, okres ich płatności kończy się wóczas jednak tylko w momencie, w którym dziecko po zakończeniu 18stego roku życia jest w pełni samodzielne i ma własne źródła dochodu. W Polsce jednak panuje moda na wyższe wykształcenie i to całkowicie zmienia bieg sytuacji. A to dlatego, że rodzic zobowiązany jest do płacenia alimentów na dziecko po 18 roku życia, które uczy się i zdobywa fach, który w przyszłości będzie pozwalał mu na zarabianie pieniędzy. De Facto więc, jeśli Twój syn się uczy, to alimenty płacił będziesz aż do zakończenia jego studiów, możliwe więc, że aż do 24 roku życia. Nie wiemy co dokładnie robi Twój syn, więc finalnie na zadane pytanie odpowiedzieć musisz sobie sam.