Ochrona i rejestracja znaku towarowego w Chinach to kwestia obowiązkowa dla każdej osoby, która planuje eksport lub import towarów do Państwa Środka. Specyfika chińskiego rynku i obowiązujące tam przepisy prawne decydują o tym, że formalność tę najbezpieczniej dopełnić jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem współpracy na rynku azjatyckim. Im wcześniej zarejestrujesz znak towarowy w Chinach, tym skuteczniejsza ochrona Twojej marki na nowym rynku. Dlaczego nie warto z tym zwlekać, ale możliwie najszybciej zająć się rejestracją w chińskim urzędzie patentowym? Sprawdź, jakie korzyści daje ochrona znaku towarowego!
Ochrona i rejestracja znaku towarowego w Chinach – najważniejsze informacje
Jeśli w planach rozwojowych swojej firmy masz ekspansję na rynek azjatycki i nawiązanie relacji handlowych z chińskimi partnerami, musisz mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy wiedzieć, że fakt posiadania ochrony prawnej na znak towarowy w Polsce czy nawet w Unii Europejskiej nie oznacza jednocześnie, że Twoja marka jest chroniona również na terenie Chin. Prawo ochronne na znak towarowy w Państwie Środka i narzędzia prawne do obrony swojej własności intelektualnej na tym terytorium nabędziesz dopiero w momencie zarejestrowania marki w Chińskim Urzędzie ds. Znaków Towarowych, czyli CNIPA.
Drugą istotną informacją jest to, że za Wielkim Murem obowiązuje tzw. zasada first-to-file. W praktyce oznacza to, że prawo do posługiwania się danym znakiem towarowym otrzymuje w świetle prawa ten, kto jako pierwszy wystąpił z wnioskiem o jego zarejestrowanie. Jeśli więc tego nie zrobisz, zgodnie z chińskimi przepisami nie masz tym samym praw ochronnych do swojego znaku.
Rejestracja znaku towarowego w Chinach – korzyści dla przedsiębiorców
Kluczową korzyścią wynikająca z rejestracji znaku towarowego w Chinach jest posiadanie wyłącznych praw ochronnych do swojej marki. Zgłoszenie znaku do ochrony to również ważny krok w kontekście skutecznej ochrony przed podróbkami czy próbami rejestracji znaku w złej wierze, które nadal pozostaje nie tak rzadkim zjawiskiem za Wielkim Murem. Warto ponadto dodać, że posiadanie praw ochronnych do znaku ma niebagatelne znaczenie dla samego wizerunku firmy i jej wiarygodności w oczach potencjalnych klientów. Rejestracja znaku to także konieczność w sytuacji, gdy przedsiębiorca chce skutecznie rozszerzać swoją działalność na zagraniczne rynki i bez problemu dystrybuować swoje towary. Najważniejsze platformy i kanały dystrybucji stawiają bowiem to za jeden z kluczowych wymogów.
Jak zgłosić znak do ochrony w Chinach?
Najszybszym rozwiązaniem jest dokonanie zgłoszenia znaku towarowego w Chinach w ramach procedury lokalnej. Korzystając z tej ścieżki, przedsiębiorca ma ponadto możliwość precyzyjnego dobrania zgłaszanych produktów lub usług zgodnie ze standardową klasyfikacją przyjętą przez lokalny urząd. Dodatkową korzyścią jest fakt, że procedura lokalna kończy się wydaniem świadectwa ochronnego, czyli dokumentu, który jest wymagany przy załatwianiu wielu formalności związanych ze znakiem towarowym w Chinach. Certyfikat ten jest niezbędny np. do wnioskowania o utworzenie oficjalnych kont w chińskich platformach społecznościowych. Uzyskanie świadectwa jest możliwe wyłącznie za pomocą procedury lokalnej – zgłoszenie znaku do rejestracji przez WIPO jest pod tym względem niewystarczające.