Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

Darowizna auta, pojazdu

W dzisiejszych czasach niezwykle często dochodzi do sytuacji, w których osoby dorosłe – najczęściej rodzice, chcąc zapewnić dobry byt swoim dzieciom pragną dać im samochód. Dzieje się tak dlatego, że niestety nasze Państwo młodym ludziom nie oferuje żadnego wsparcia, za to bardzo mocno chce ich wykiwać. Jeśli nie chcesz dać się Państwu, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem odnośnie tego jak przeprowadzić darowiznę samochodu unikając płacenia zbędnych podatków od darowizny 🙂

Jak to jest z tą darowizną auta?

Darowizną samochodu dla uściślenia informacji jest przeniesienie praw do pojazdu na osobę obdarowywaną, która samochód ów musi na siebie zarejestrować. Z darowizną samochodu łączą się zatem kolejne czynności takie jak przerejestrowanie samochodu, jeśli to konieczne to opłacanie podatku, a także spisanie umowy darowizny. Umowa darowizny samochodu powinna mieć formę pisemną, ale o tym napisaliśmy już w osobnym artykule, do zapoznania się z którym serdecznie Cię zachęcamy. Pamiętaj, że dokonując darowizny samochodu masz obowiązek rozliczenia się z tego w Urzędzie Skarbowym!

Darowizna auta bez płacenia podatku

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, tak się składa, że zgodnie z literą polskiego prawa da się przeprowadzić darowiznę w sposób umożliwiający nie płacenie podatku. Aby tego typu oderowizna była zgodna z prawem konieczne jest spisanie odpowiedniej umowy, która sprawia, że darowizna auta będzie oficjalna i jej fakt nie będzie łamaniem prawa. Rozpoczynając więc proces przeprowadzenia darowizny koniecznie zacznij od tego, aby zaopatrzyć się w stosowną umowę, której wzór z resztą bez większego trudu znajdziesz w Internecie, a nawet na naszej stronie internetowej (informacje na ten tamat znajdziesz powyżej).

Po spisaniu stosownej umowy i przeprowadzeniu aktu darowizny masz 30 dni na to, aby skontaktować się z Urzędem Skabowym w celu wypełnienia odpowiedniego druku. Należy w nim zaznaczyć co, od kogo i komu zostało podarowane, jaką ma to wartość itd. Jeśli darowizna odbywała się na linii dzieci – rodzice, to podatek zostanie anulowany!