Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Jak najbezpieczniej spisać testament, aby nikt go nie podważył?

Jak najbezpieczniej spisać testament, aby nikt go nie podważył?


Zgodnie z polskim prawem istnieją różne możliwości spisania testamentu, tak aby był ważny. Przeczytaj jak możesz to zrobić oraz która z opcji jest najbezpieczniejsza. W przygotowaniu testamentu pomoże Ci kancelaria notarialna?

W jaki sposób można w Polsce spisać testament, żeby był on ważny?

W Polsce istnieją przede wszystkim trzy zgodne z prawem sposoby spisywania testamentu. Ważny będzie testament w całości spisany odręcznie (może on być przechowywany w domu), testament notarialny spisywany w obecności świadków, oraz testament allograficzny (spisywany przez wysokiego urzędnika, w obecności świadków).

Obecnie najczęściej testamenty spisywane są w formie ręcznej. Testamenty allograficzne spotykane są coraz rzadziej, jedynie w sytuacjach, gdy stan danej osoby nie pozwala na jego własnoręczne sporządzenie. Mimo iż testament spisany odręcznie z punktu widzenia polskiego prawa powinien wystarczyć, warto udać się w celu jego przygotowania do kancelarii notarialnej.

Dlaczego warto udać się do kancelarii notarialnej w celu przygotowania testamentu?

Wiele osób uważa, że skoro polskie prawo dopuszcza możliwość samodzielnego przygotowania i odręcznego spisania testamentu, to nie ma sensu, by udawać się w tym celu do notariusza. Argumentują, że nie warto tracić czasu i pieniędzy na zbędne formalności. Nie jest to jednak prawdą.

Przygotowanie testamentu u notariusza kosztuje niewiele (od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych), a daje gwarancję, że testament został sporządzony prawidłowo i że nikt go nie podważy. Testament napisany ręcznie – zwłaszcza w przypadku osób starszych, u których zmienia się pismo – stanowi ryzyko, że trudno będzie zidentyfikować, czy zmarły faktycznie jest jego autorem. Ponadto często okazuje się, że po śmierci niemożliwe jest odnalezienie testamentu przechowywanego w domu, w teoretycznie „bezpiecznym” miejscu. Przechowywanie testamentu u notariusza daje pewność, że on nie zginie.

Kancelaria notarialna – jakie wymogi muszą być spełnione podczas przygotowania testamentu?

Sporządzenie testamentu u notariusza jest proste, należy jednak pamiętać o tym, że zaniedbanie któregokolwiek z elementów może być podstawą do unieważnienia dokumentu. Notariusz spisuje dyktowany testament, potem odczytuje go na głos, by upewnić się, czy wszystko się zgadza, a następnie daje go testatorowi do podpisu. Testament powinien być opatrzony datą sporządzenia.

Bardzo ważne jest również odczytanie testamentu na głos. Niewykonanie tej czynności może powodować, że akt notarialny nie będzie mógł być uznany za ważny. Nie należy natomiast bać się sporządzenia testamentu wcześnie, nawet w młodym wieku. Zawsze bez problemu będziemy mogli go zmienić.

Artykuł powstał w  oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl