Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Jak sprawdzić, czy to rzeczywiście mój wnuk?

Jak sprawdzić, czy to rzeczywiście mój wnuk?

„Całe życie żyłem w przekonaniu, że mam tylko jedną wnuczkę – dziecko mojej córki. Byłem pewny, że syn zmarł bezdzietnie, nigdy nie miał też żony… Tymczasem niedawno odezwała się do mnie kobieta, która twierdzi, że jej syn… to dziecko mojego syna i że mały jest moim wnukiem! Chcę mieć pewność, czy chłopiec jest rzeczywiście ze mną spokrewniony. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?” –jeden z naszych czytelników poprosił nas o pomoc… Odpowiadamy!

Można wykonać badanie genetyczne…

Najczęściej w kontekście pokrewieństwa słyszy się o badaniu na ojcostwo, którego wynik jest wykorzystywany w sądzie jako dowód (np. w sprawie o alimenty). Mało kto zdaje sobie sprawę, że genetyka dysponuje również badaniami pokrewieństwa, które pozwalają przebadać też inne osoby (a nie tylko potencjalnego ojca i dziecko), np. właśnie dziadka i wnuka.

W przypadku naszego czytelnika można więc zbadać jego oraz potencjalnego wnuka, by uzyskać jednoznaczny wynik. W laboratorium zostanie wykonane porównanie ich chromosomów Y.

Jak sprawdzić, czy to rzeczywiście mój wnuk?

Wystarczy zlecić badanie pokrewieństwa w laboratorium genetycznym i poczekać na wynik. Taki test można przeprowadzić na podstawie wymazów z policzka albo dowolnych elementów z materiałem genetycznym badanych (np. używana szczoteczka do zębów).

Jeśli nasz czytelnik chciałby wykorzystać wynik badania na pokrewieństwo w sądzie, próbki (zwykle wymazy z policzka) muszą zostać pobrane z wykorzystaniem specjalnej procedury – w placówce, w obecności świadków, po potwierdzeniu tożsamości badanych.

Analiza chromosomów Y – na czym polega?

Chromosom Y jest chromosomem warunkującym płeć męską – każdy mężczyzna ma jeden chromosom Y, a drugi X (XY). U kobiet obecne są natomiast dwa chromosomy X (XX). Dziecko dziedziczy jeden chromosom od ojca, a drugi od matki. Jeśli od ojca odziedziczy Y – jest chłopcem, a jeśli X – jest dziewczynką.

Chromosom Y jest więc przekazywany w linii męskiej z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna. Jeśli nasz czytelnik rzeczywiście jest dziadkiem chłopca – ich chromosomy Y będą identyczne. Czytelnik przekazał bowiem swojemu synowi chromosom Y, a jego syn swojemu synowi.

Artykuł powstał we współpracy z www.testDNA.pl

Zdjęcie ©Ivanko Brnjakovic/pl.123rf.com