Warning: Declaration of GDLR_Import::bump_request_timeout() should be compatible with WP_Importer::bump_request_timeout($val) in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/plugins/goodlayers-importer/goodlayers-importer.php on line 27 Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/themes/szablon/include/gdlr-admin-option.php on line 10 Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/themes/szablon/include/gdlr-admin-option.php on line 10 Darmowe porady prawne online Darowizna samochodu w rodzinie | Umowa darowizny!

Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
16 Listopad 2013

Darowizna samochodu w rodzinie

Chcemy dziś zapoznać Cię z całym procesem, który wiąże się z czynnością, którą jest darowizna samochodu. Na wstępie artykułu chcemy zaznaczyć, iż omawiany tu przykład darowizny samochodu dotyczył będzie sytuacji, w której darowizna przechodzi z ojca na syna.

Darowizna auta w rodzinie

Pierwszym elementem w czasie dokonywania takiej transakcji powinno być przygotowanie pisma, jakim jest umowa darowizny samochodu (pobierz wzór za darmo) lub też udanie się do notariusza w celu podpisania aktu notarialnego. Jeśli zdecydujemy się na droższą opcję, czyli wizytę u notariusza, to powinniśmy zająć się już przerejestrowywaniem pojazdu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na podpisanie umowy, to kolejną czynnością powinna być wizyta w urzędzie skarbowym.

Podatek od darowizny samochodu

Chcąc uniknąć opłacenia podatku od darowizny samochodu powinniśmy w ciągu 30 dni od daty wpisanej na umowie darowizny pojazdu udać się do Urzędu Skarbowego w celu złożenia dokumentu, którym jest druk SD-Z2. Pozwala on na skorzystanie z zasady, z godnie z którą dzieci otrzymywać mogą od rodziców raz w roku darowiznę, która zwolniona jest z opodatkowania.

Kolejnym krokiem kończącym już proces darowizny jest przerejestrowanie samochodu. Jeśli darowizna była całościowa, to w dowodzie rejestracyjnym wpisany będzie tylko syn. Jeśli natomiast była to częściowa darowizna samochodu, to w dowodzie wpisane będą dwie osoby.

Prawda, że to proste i umowa darowizny wcale nie musi być problemem? Skorzystaj z naszych rad i załatw sobie darowiznę samochodu bez płacenia podatków!