Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

Jak przetrwać rozwód? Porady prawnika rodzinnego!

Współczesna kultura ma tendencje do bagatelizowania rozwodu. Faktycznie, z roku na rok rozpada się coraz więcej małżeństw – także w Polsce, jednak nie zmienia to faktu, że dla rozpadającej się rodziny rozwód jest traumatycznym przejściem, które odciska piętno na zachowaniu małżonków oraz ich dzieci. Przez współczesnych psychiatrów wymieniany jest jako jedna z najczęstszych przyczyn myśli samobójczych i depresji. Rozwód to także skomplikowana sprawa sądowa i zagadnienie prawne, z którym nie każdy jest w stanie łatwo sobie poradzić. Rozwodu nie wolno bagatelizować, można jednak zminimalizować jego negatywne skutki, przygotowując się odpowiednio do postępowania sądowego i sprawy, w której będziemy brać udział. Jak się do tego zabrać? Zapytaliśmy doświadczonego adwokata rodzinnego.

Rozwód czy mediacje?

Przygotowując się do rozwodu, często szykujesz się na zaciętą walkę na sali sądowej. To błąd. Choćby były lub była mocno zalazł Ci za skórę, mediacje z nim mogą być często skuteczniejszą drogą załatwienia waszych problemów. Skuteczniejszą i tańszą. Jeśli nie nastawiasz się na sprawę, w której będziecie zacięcie walczyć o wspólny majątek i nie zależy Ci na orzekaniu o winie współmałżonka, poszukaj adwokata, który specjalizuje się w mediacjach. Spotkanie z mediatorem pomoże Wam nie tylko podzielić się obowiązkami wobec dzieci, ale dokonać skutecznego podziału majątku. Takie spotkanie może naprawdę mocno oczyścić atmosferę między Wam, co jest nie bez znaczenia, jeśli po rozwodzie będziecie wciąż dzielić się opieką nad dziećmi.

Dajcie sobie czas

Naturalnie, chcesz mieć to wszystko jak najszybciej za sobą. Rozwód jest jednak sprawą, która wymaga czasu. Przed Wami wiele ważnych decyzji, których nie warto podejmować w pośpiechu. Podział mieszkania, sprzedaż części wspólnego dorobku, wybór nowego mieszkania – jakość Twojego przyszłego życia będzie w dużej mierze od inch zależeć. Jeśli chcesz, żeby Twoje życie po rozwodzie było lepsze, nie podejmuj gwałtownych, nieprzemyślanych decyzji. Staraj się wyłączyć emocje – to naturalne, że chcesz być jak najdalej swojego męża lub żony, ale czy przeprowadzka na drugi koniec miasta jest aby na pewno dobrym pomysłem?

Poznaj swoje prawa

Internet jest nieocenionym źródłem informacji, ale konsultacja z dobrym prawnikiem rodzinnym też nie zaszkodzi. Sprawdź, jak wyglądają procedury rozwodowe, zapoznaj się z popularnymi poradnikami rozwodowymi i przewertuj Kodeks Rodzinny. Te przepisy są skomplikowane, więc nie musisz znać wszystkich, miej jednak chociaz podstawowe rozeznanie w prawodastwie. Jeśli masz taką możliwość, umów się z kimś, któ już się rozwodził lub zapytaj doświadczonego prawinka, jak wygląda sprawa rozwodowa i czego możesz się spodziewać. Sprawi to, że na sali sądowej łatwo zapanujesz nad stresem i będziesz bardziej pewny lub pewna siebie. W ten sposób nie pominiesz ważnych faktów przy składaniu zeznań ani nic nie zapomnisz.

Ustal strategię działania 

Masz już prawnika? Przed rozpoczęciem sprawy sądowej ustal z nim, jakie są możliwe scenariusze działania i wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada. Nie wahaj sie zadawać pytań – w końcu sprawa, w której bierzesz udział jest dla Ciebie bardzo ważna. Zdecydujcie, jak będziecie postępować w razie nieprzewidzianych reakcji drugiej strony. Pamiętaj – dobry prawnik lub adwokat rodzinny to osoba, która nie tylko doradzi, ale też będzie Cię wspierać, pomoże opanować stres i podpowie najrozsądniejsze wyjście z Twojej sytuacji.