Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Obsługa prawna rozwodu cywilnego i kościelnego

Obsługa prawna rozwodu cywilnego i kościelnego

Choć przed ołtarzem przysięgamy sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, to życie nieraz płata figle i zamiast szczęśliwego zakończenia stajemy przed koniecznością wzięcia rozwodu.

Musimy być przygotowani na trudny czas, bo rozwód to zawsze mnóstwo emocji, a szczególnie jeśli małżeństwo posiada dzieci i wspólny majątek.

Porady prawne

Kancelaria adwokacka to miejsce, od którego warto zacząć, chcąc złożyć pozew o rozwód. Dobrze wybrać adwokata, który specjalizuje się w prawie rodzinnym. Od razu warto przemyśleć swoje oczekiwania względem samego rozwodu, jak i podziału majątku, czy kwestii opieki nad dziećmi oraz alimentów. Adwokat doradzi odpowiednią strategię i postara się, by sprawa przebiegła szybko.

Jeśli oprócz rozwodu cywilnego, chcemy uzyskać też rozwód kościelny czyli unieważnienie małżeństwa, to możemy poszukać prawnika, który oprócz tego, że zajmie się przeprowadzeniem rozwodu cywilnego, to będzie też specjalistą od prawa kanonicznego. Oczywiście nie każda kancelaria prawna ma taką możliwość, ponieważ adwokat świecki i adwokat kościelny to dwa różne zawody, choć oczywiście może je wykonywać jedna osoba.

Adwokat świecki a adwokat kościelny

Jaka jest różnica pomiędzy adwokatem świeckim a kościelnym? Ten pierwszy kończy studia prawnicze, potem zostaje aplikantem, a na koniec zdaje egzamin zawodowy uprawniający go do wykonywania zawodu. Adwokat kościelny to osoba, która ukończyła studia z zakresu prawa kanonicznego poprzedzone studiami teologicznymi lub prawniczymi. Ostatecznie o tym czy dana osoba spełnia wymagania, by pełnić funkcję adwokata kościelnego, decyduje biskup diecezjalny. Ze względu na inny obszar wiedzy mało jest prawników, którzy pełnią obie funkcje. Jeśli jednak oczekujemy kompleksowej obsługi to możemy poszukać kancelarii adwokackiej, która zatrudnia adwokatów świeckich i kościelnych, którzy mogą ze sobą współpracować. To sprawi, że nie będziemy musieli prowadzić swojej sprawy rozwodowej w dwóch miejscach równocześnie.

Rozwód cywilny a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Trzeba pamiętać, że rozwód cywilny przebiega w oparciu o prawo krajowe, a stwierdzenie nieważności małżeństwa – w oparciu o prawo kanoniczne. Oba procesy są od siebie całkowicie niezależne. Dlatego uzyskanie rozwodu cywilnego nie oznacza unieważnienia małżeństwa kościelnego i odwrotnie.