Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

Podatek od samochodu zakupionego za granicą

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Zamierzam kupić nowy samochód w Belgii. Czy po sprowadzeniu go do Polski będę musiał zapłacić jakiś podatek lub dokonać zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego?

W ustawie o podatku od towarów i usług generalną regułą jest, że podatek VAT płacą jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Ale od powyższej zasady jest wyjątek. Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy VAT w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego (kupno rzeczy ruchomej i przetransportowanie jej z jednego państwa Wspólnoty do drugiego, np. z Belgii do Polski) nowych środków transportu podatnikiem VAT jest również osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Za nowe środki transportu uważa się w rozumieniu ustawy między innymi pojazdy lądowe (np. samochody) jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy.

W tym przypadku po przetransportowaniu samochodu z Belgii na terytorium Polski będzie Pan zobligowany do rozliczenia się i zapłaty podatku VAT w urzędzie skarbowym.