Pozwolenie na budowę

Zagadnieniem nierozłącznie związanym z tematem prawa budowlanego jest pozwolenie na budowę. Na pewno niejednokrotnie zastanawiałeś się nad tym czym jest pozwolenie na budowę oraz jak je zdobyć. W tym artykule postaramy się rozwiać przynajmniej część Twoich wątpliwości w tej właśnie kwestii.

Decydując się na skorzystanie z encyklopedycznej definicjii pojęcia pozwolenia na budowę napisać chcemy, iż jest ono dokumentem, który wyraża zgodnę na rozpoczęcie budowy oraz jej prowadzenie wraz z wykonywaniem wszelkich robót budowlanych, które niekoniecznie muszą być związane z budową obiektu budowlanego. Pozwolenie budowlane otrzymuje się na drodze decyzji administracyjnych, które często bywają bardzo czasochłonne.

Co ważne, samo pozwolenie budowlane nie jest wystarczające do rozpoczęcia jakichkolwiek robót budowlanych. Koniecznym do tego jest, aby pozwolenie budowlane stało się decyzją ostateczną zgodną z Prawem budowlanym w rozumieniu kodeksu postępowania cywilnego, a także przynajmniej na siedem dni przed wykonaniem pierwszych robót budowlanych zawiadomiony musi zostac organ nadzoru budowlanego o planach związanych z rozpoczęciem wspomnianych robót wraz z podaniem ich terminu.

Aby otrzymać pozwolenie na budowę należy wypełnić odpowiedni wniosek dostępny w odpowiednim urzędzie. Przy składaniu tego typu wniosku należy pamiętać o dołączeniu do niego najważniejszych dokumentów, bez których wniosek będzie odrzucony. Są nimi:

  • projekty budowlane wraz z wszelkimi pozwoleniami i opiniami załączone do wniosku w czterech kopiach
  • specjalnie przygotowane oświadczenie, w którym wnioskodawca potwierdza swoje prawa do dysponowania nieruchomością
  • ewentualną decyzję odnoszącą się do warunków zabudowy oraz zagospodarowaniu omawianego terenu.

Czas oczekiwania na pozwolenie na budowę

Zgodnie z polskim prawem organ wydający pozwolenie na budowę ma na to 65 dni od chwili złożenia wniosku.

 


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *