Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
16 Listopad 2013

Tworzenie stron internetowych a podatek VAT

Chce od początku przyszłego roku rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług internetowych (tworzenie stron internetowych) na rzecz konsumentów. Przewiduje roczny obrót w granicach 100 tys. zł. Interesuje mnie kwestia jak nie płacić podatku VAT? Czy jest jakaś możliwość aby nie być podatnikiem VAT?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która świadczy usługi niezwolnione z podatku VAT a taką usługą jest świadczeniu usług internetowych w zakresie tworzenia stron WWW, zobligowana jest do płacenia podatku od towarów i usług. Jednakże ustawodawca przewiduje pewien wyjątek. Zgodnie bowiem z art. 113 ustawy VAT podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150 tys. zł (w zależności kiedy podatnik rozpocznie działalność, jeżeli od 1 lipca, czyli połowy roku podatkowego, kwota zwolnienia w danym roku podatkowym, będzie dla niego wynosiła połowę- 75 tys. zł).

W Pana przypadku przewidywana kwota obrotu 100 tys. zł (w założeniu, że nie rozpocznie Pan działalności po 1 maja) mieści się w ustawowym limicie i tym samym ustawodawca przewidział zwolnienie z opodatkowania podatkiem od tworów i usług.