Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

Upadłość konsumencka – czy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Jesteś zadłużony i w bardzo trudnej sytuacji finansowej? Nie wiesz co zrobić, aby komornik nie zabrał Ci przysłowiowej ostatniej koszuli? Nie martw się, sytuacja nie jest, aż tak beznadziejna, jak mogłoby Ci się wydawać. W takim wypadku pomocą może się okazać upadłość konsumencka. Czym jest upadłość konsumencka i kto może z niej skorzystać? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na te pytania koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Na czym polega upadłość konsumencka

W dzisiejszych czasach zwłaszcza teraz, kiedy wszystko drożeje, sytuacja finansowa wielu osób pogarsza się z dnia na dzień. W konsekwencji wielu nie stać na spłatę rosnących w szybkim tempie rat kredytów czy innych zobowiązań, przez co popadają oni w spiralę zadłużenia i w końcu niewypłacalności. Na szczęście nie wszystko stracone, ponieważ w takim wypadku możesz zdecydować się na upadłość konsumencką. Czym jest upadłość konsumencka? Jest to postępowanie upadłościowe, które ma doprowadzić do częściowego lub całkowitego oddłużenia konsumenta oraz w znaczącym stopniu zaspokoić potrzeby wierzyciela. Według prawa ogłosić upadłość konsumencką mogą wszystkie osoby, które nieumyślnie doprowadziły do tak dużego zadłużenia lub też osoby, które zrobiły to świadomie. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest dla osób niewypłacalnych, jedynym skutecznym sposobem na wyjście z największych kłopotów finansowych. Proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest postępowaniem sądowym dla każdej osoby, która nie może spłacić wymagalnych zobowiązań pieniężnych wobec swojego wierzyciela. Tak więc złożyć wniosek o upadłość konsumencką może każda osoba, która stała się niewypłacalna względem wierzyciela. W 2020 roku weszła w życie nowelizacja prawa upadłościowego, która znacznie uprościła możliwość upadłości konsumenckiej. Po nowelizacji ustawy osoby, które rozważnie doprowadziły do swojego zadłużenia, również mogą ogłosić upadłość konsumencką. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej sąd w dalszym toku postępowania upadłościowego bada przyczyny powstania długu oraz ustala plan spłaty. Harmonogram spłat lub umorzenia zależy od przyczyn i okoliczności, jakie spowodowały zadłużenie.

Kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka kiedyś umożliwiała oddłużenie się tylko osobie fizycznej, która nie prowadziła działalności gospodarczej oraz nie umiała sobie poradzić ze swoimi długami. Przepisy obowiązujące od 24 marca 2020 roku pozwalają na ogłoszenie upadłości nie tylko osobie fizycznej, ale także podmiotom, które prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą oraz osobom, które doprowadziły do swoich długów wskutek rażącego niedbalstwa. Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą obecnie składać tylko dłużnicy, a nie wierzyciele — jak to było przed nowelizacją. Tak więc w obecnej sytuacji wniosek o upadłość konsumencką mogą złożyć wszyscy ci, którzy są zadłużeni i nie mają możliwości spłaty swoich zobowiązań wobec wierzyciela. Dłużnik może złożyć wniosek osobiście lub za pośrednictwem prawnika do właściwego sądu upadłościowego zgodnego z miejscem zamieszkania. Wniosek o upadłość konsumencką mogą złożyć osoby fizyczne lub osoby, które prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą. W chwili składania wniosku o upadłość są niewypłacalne, czyli nie są w stanie regulować długów co najmniej od 3 miesięcy.

Czy warto skorzystać z usług kancelarii przy ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka to skomplikowane postępowanie sądowe polegające na oddłużeniu dłużnika. Czy wobec tego pomoc prawnika jest potrzebna? Zdecydowanie tak, ponieważ zadłużony zazwyczaj nie posiada żadnej wiedzy na temat postępowania upadłościowego, procedur związanych z pracą syndyka itd. Ponadto kancelaria prawna pomaga w ustaleniu planu spłaty wierzycieli, w negocjacjach z syndykiem bądź wierzycielem lub uzyskaniu umorzenia zobowiązań dłużnika. Tego typu kwestie są bardzo istotne w uzyskaniu odpowiednich warunków upadłości konsumenckiej. Prawnik pomoże sporządzić wniosek oraz będzie kontrolował każdy etap toku postępowania upadłościowego tak, aby wszystko było w, jak najlepszym porządku. Postępowanie upadłościowe bywa skomplikowane i długotrwałe, dlatego warto zatrudnić prawnika zajmującego się prawem upadłościowym, gdyż dzięki temu będziesz mieć pewność, że cały proces oraz związane z nim sprawy przebiegną według planu i założeń. Prawnik ma duże doświadczenie, które pozwoli mu uzyskać jak najlepszy wynik w procesie postępowania upadłościowego. Co więcej, kiedy w toku postępowania wynikną problemy lub niejasności, pełnomocnik w profesjonalny sposób pomoże je rozwiązać, dzięki czemu z całą pewnością unikniesz wielu niepotrzebnych stresów, których i tak Ci nie brakuje. Na stronie https://upadlosckonsumenta24.pl/ znajdziesz prawników, którzy pomogą Ci przejść cały proces upadłości konsumenckiej, zapewniając kompleksowe usługi w zakresie upadłości konsumenckiej. Korzystając z usług prawnika, dajesz sobie szansę na nowe życie bez obaw, że komornik wszystko Ci zabierze, a i tak zostaniesz z długiem.