Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Własna kancelaria adwokacka

Własna kancelaria adwokacka


Z pewnością prawie każdy student prawa marzy po cichu o tym, aby w przyszłości otworzyć swoją własną kancelarię prawną. Jest to oczywiście jak najbardziej do zrealizowana, choć nie takie proste, jak mogłoby się wydawać oraz obarczone sporym ryzykiem. Wiadomo jednak, że do odważnych świat należy.

Otwieranie kancelarii

Osoba, która ukończy studia prawnicze oraz odpowiednią aplikaturę może otworzyć swoją kancelarię prawną. Oczywiście potrzebne są na to odpowiednie środki finansowe. Można wziąć pożyczkę, ale należy mieć świadomość tego, że jest to posunięcie ryzykowne. Najlepiej jest zebrać najpierw pieniądze, popracować w zawodzie, nabrać doświadczenia i dopiero wtedy zdecydować się na taki poważny krok, jakim jest założenie własnej kancelarii. Dobrym pomysłem jest, aby taka kancelaria adwokacka specjalizowała się w jednej konkretnej dziedzinie prawa, np. cywilnym, rodzinnym itd. Dobrze by było, aby adwokat określił również czy przyjmuje tylko indywidualnych klientów, czy może firmy. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku początkujących prawników. Oczywiście można również zdecydować się na spółkę. Ma to swoje zalety, ale również wady. Przede wszystkim musimy mieć pewność, że wspólnicy to osoby zaufane, działające w zgodzie z etyką.

Trudne początki

Warto mieć świadomość tego, że początki są niezwykle trudne. Przede wszystkim trzeba się nauczyć trudnej sztuki, jaką jest organizacja. Konieczne jest również pozyskanie klientów, zdobycie ich zaufania, uznania. Kancelarie nie mogą bowiem reklamować się tak, jak restauracje. Istotne jest zatem, aby klienci chcieli nas polecać innym. Oczywiście najpierw muszą zostać fachowo obsłużeni i otrzymać faktyczną pomoc. Początkowo lepiej jest decydować się na małe i proste zlecenia, możliwe, że mniej płatne. Może to jednak zaowocować w przyszłości.

Jaka powinna być osoba prowadząca własną kancelarię?

Warto mieć świadomość tego, że wykształcenie to jeszcze nie wszystko. O wiele większą szansę na sukces mają ci, którzy faktycznie posiadają dużą wiedzą, są gotowi stale dokształcać się, a poza tym cechuje ich charyzmatyczność. Prawnik jest powiem zawodem, który ma służyć ludziom. Konieczne jest bycie miłym wobec klientów, kulturalnym, opanowanym. Nikt nie będzie chciał korzystać z usług zadufanego prawnika, przekonanego o własnej wyższości. Niezbędna jest także empatia. Klient musi czuć, że prawnik potrafi zrozumieć jego sytuację, problemy, a nie, że tylko chce wziąć od niego pieniądze i potraktować bardzo przedmiotowo. Kompetencje miękkie są jak widać bardzo potrzebne w tym zawodzie, na szczęście niektórych z nich można się nauczyć.