Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

Umowa darowizny samochodu

Decydując się na ofiarowanie komuś samochodu niewątpliwie powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to nic prostego. Chcąc trzymać się reguł prawa związanych z darowizną samochodu powinno się przygotować odpowiednie dokumenty, przerejestrować pojazd, zapłacić podatek i dopiero wtedy uznać można proces darowizny auta za zamknięty. Poniżej chcemy przedstawić Ci najważniejsze kwestie związane z tego typu darowizną, udostępniamy Ci również źródło, z którego całkiem za darmo pobrać będziesz mógł wzór umowy darowizny samochodu.

Darowizna samochodu krok po kroku

 1. Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć decydując się na przeprowadzenie transakcji jaką jest darowizna samochodu jest przygotowanie stosowanej umowy. Jak już powyżej zaznaczyliśmy udostępniamy Wam za darmo link, z którego skorzystać możecie w celu pobrania druku darowizny auta. Jeżeli zdecydujesz się jednak, iż nie jesteś w stanie samodzielnie wypełnić tego typu pisma, to bezwzględnie udać powinieneś się do notariusza, który sporządzając akt notarialny przygotuje Cię do przeprowadzenia darowizny i automatycznie zwolni z trzeciego kroku przedstawianego Wam tutaj poradnika.

2. Drugim krokiem w czasie darowizny samochodu jest jego przerejestrowanie. Nowy właściciel powinien wypełnić stosowne dokumenty, aby otrzymać nowy dowód rejestracyjny samochodu, wedle którego on właśnie będzie nowym właścicielem pojazdu. Dlatego ważne jest, aby nie zapomnieć o tym i w odpowiednim urzędzie dopełnić tych właśnie formalności.

3. Trzecią kwestią, zapewne najmniej przyjemną jest opłacenie podatku od darowizny. Ważne jest, aby przestrzegać tej kwestii chociażby po to, aby nie musieć tłumaczyć się przed Urzędem Skarbowym i nie opłacać dodatkowych kar związanych z próbą uniknięcia opłacenia podatku. Należy przy tym pamiętać, iż osoby obdarowywane należące do bliskiej rodziny darczyńcy liczyć mogą na zwolnienie z podatku od darowizny – dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy omawiany samochód to darowizna dla dzieci.