1,5% podatku dla OPP w PIT za 2022 roku - Zmiany

1,5% podatku dla OPP w PIT za 2022 roku – Zmiany

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakiej organizacji przekażesz 1% podatku w trakcie rozliczania PIT, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Rozliczając PIT za 2022 rok, podatnik będzie mógł przekazać wybranej organizacji już nie 1 %, a 1,5 % swojego podatku! Chcesz dowiedzieć się więcej? Jeszcze nie wiesz, na co przekazać 1,5% podatku? Przeczytaj koniecznie, wszystko wyjaśnimy i pomożemy Ci podjąć decyzję!

Dlaczego można przekazać 1,5% podatku?

W 2023 roku podatnicy będą mieli możliwość przekazania 1,5% swojego podatku zamiast 1% w wyniku przepisów Polskiego Ładu. Większa kwota na rzecz organizacji pożytku publicznego może zostać oddana przez każdego podatnika rozliczającego w danym roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu. Są to więc tak naprawdę wszystkie osoby korzystające z rozliczania się za pomocą skali podatkowej. Zgodnie z prawem złożenie oświadczenia o chęci przekazania tej kwoty musi nastąpić jednak do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, czyli w przypadku rozliczeń za rok 2022, do 30 kwietnia 2023 roku. Należy zrobić to w zeznaniu rocznym lub na formularzu PIT-OP. W wyjątkowych sytuacjach sprawa ma się nieco inaczej. Na przykład w sytuacji składania korekty zeznania podatkowego, ale, tylko gdy będzie dokonana w ciągu miesiąca od ostatecznego terminu złożenia zeznania podatkowego.

Czym są organizacje pożytku publicznego?

Zastanawiasz się, na co przekazać 1,5% podatku, ale nie wiesz, czym są organizacje pożytku publicznego? Śpieszymy z wyjaśnieniem. Są to organizacje pozarządowe takie jak fundacje czy stowarzyszenia, które otrzymały w sądzie status pożytku publicznego. Mają one szereg szczególnym uprawnień, przywilejów i możliwości, ale również obowiązków. By zostać organizacją pożytku publicznego, należy spełnić wszystkie warunki wymienione w ustawie i uzyskać wpis do KRS. Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego można sprawdzić między innymi na stronach rządowych.

Czy warto przekazać 1,5% podatku dla OPP?

Przede wszystkim decydując się na przekazanie części swojego podatku wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, to ty samodzielnie decydujesz, na co przeznaczone zostaną przeznaczone twoje podatki. Co więcej, bez ponoszenia dodatkowych kosztów możesz wspomóc osoby najbardziej potrzebujące i te walczące o swoje zdrowie i życie. Należy pamiętać, że przekazując 1,5% podatku nic się nie traci! Jeśli nie zdecydujecie się na ten ruch, to te pieniądze i tak nie zostaną u Was, tylko trafią do budżetu Państwa i rozdysponowane według uznania rządu. Przekazanie 1,5% podatku oczywiście nie jest obowiązkowe. Warto się jednak zdecydować na ten krok. To przywilej, z którego szkoda rezygnować. W ten sposób zrobisz coś dobrego dla innych ludzi, tych bardziej potrzebujących. Te 1,5% stanowi tak naprawdę małą cząstkę podatku dochodowego, a może zmienić życie wielu osób! Zaletą całej procedury jest również jej wygoda i prostota. Tak naprawdę wystarczy wypełnienie dwóch dodatkowych pól w zeznaniu rocznym, nic więcej.


Opublikowano

w

przez

Tagi: