Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

AdSense a podatki. Jak rozliczyć podatek od AdSense?

Prowadzisz strony internetowe, które pozwalają Ci na generowanie przychodu związanego z udostępnianiem na nich przestrzeni na reklamy wyświetlane przez program partnerski Google? Martwisz się, że podatki z Adsense powinieneś płacić w jakiś specyficzny sposób, bez którego Twoje działania są nielegalne? Chcesz mieć pewność, że prawidłowo rozliczasz podatki z AdSense niezależnie od tego czy masz działalność gospodarczą czy też jesteś osobą fizyczną? Świetnie się składa. Dziś przedstawimy Wam metody rozliczania podatku dochodowego od AdSense. Mamy nadzieję, że okażą się one dla Ciebie przydatne.

Google AdSense musisz rozliczyć!

Już na samym wstępie rozczarować chcemy wszystkich tych, którzy liczyli na to, że w naszym poradniku napisane będzie, że dochody z Google AdSense można ukryć i nie płacić od nich podatku. Niestety takie działanie nie jest możliwe, a to przez to, że w Polsce tępi się każdego człowieka, który próbuje coś zrobić i szuka się sposobu, żeby go udupić. Nawet jeśli ma 17 lat i próbuje zarobić swoje pierwsze pieniądze w Internecie. Coraz więcej Polaków zarabia na AdSense, przez co nasz kochany Urząd Skarbowy coraz mocniej egzekwuje, aby każdy się z tego rozliczył. Kwestia tego w jaki sposób rozliczyć podatki z AdSense zależy tylko i wyłącznie od tego czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy też jesteś osobą fizyczną. My polecamy tę pierwszą opcję. Zaczniemy jednak od drugiej.

Rozliczanie AdSense jako osoba fizyczna

Jeśli masz jedną czy dwie stronki, na których nie zarabiasz kokosów i nie decydujesz się na wypłacanie pieniędzy co miesiąc, ale na przykład co 8 miesięcy, to śmiało możesz dochody te rozliczyć bez zakładania działalności gospodarczej. Wszystko przez to, że kiedy US zauważy, iż masz stałe, regularne dochody, to stwierdzi, że prowadzisz biznes mający znamiona działalności gospodarczej, ponieważ się one powtarzają. Możesz rzecz jasna tego unikać, zlecając przelewy w różnych okresach czasu, jednak z pewnością nie jest to wygodne.

Jeśli jednak chcesz już rozliczyć się z AdSense jako osoba prywatna, to śmiało zbieraj potwierdzenia wszelkich wypłat i przelewów i w rozliczeniu PITa wykaż je jako przychody z “innych źródeł”. Jeśli są to Twoje jedyne dochody, to całkiem możliwe, że nie przekroczysz przez nie progu kwoty wolnej od podatku, jeśli będzie inaczej to musisz zapłacić podatek według skali podatkowej.

Nie bój się, rozliczając się z przychodów z Google AdSense nie musisz robić tego co miesiąc czy przy każdej wypłacie. Wystarczy zrobić to tylko raz – w rocznym zeznaniu podatkowym.

Rozliczanie podatków z AdSense jako firma

Jeśli chcesz zapłacić podatek z AdSense jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, to sytuację masz bardzo prostą. W przypadku eksportu usług za granicę w Unii Europejskiej zwolniony jesteś z płacenia podatku VAT, który przypada odbiorcy usług. Wystarczy więc wystawić standardową fakturę z zerowym podatkiem VAT. Na fakturze w dodatkowym opisie transakcji napisać możesz “odwrotne obciążenie”.

Pozycja na fakturze, pod którą ukrywać będzie się Twój dochód z Google AdSense powinna mieć odpowiednią nazwę. Najlepszą będzie ta prawdziwa, czyli po prostu “Udostępnienie przestrzeni reklamowej na stronie internetowej”.

Wystawiając fakturę Google musisz pamiętać o tym, aby mieć założony europejski numer NIP.

Czy trzeba wysyłać fakturę do Google?

Przeglądając różne strony internetowe dotyczące rozliczenia podatku od Google AdSense odnajdziesz informacje, zgodnie z którymi po wystawieniu faktury dla Google konieczne jest jej wysłanie do Google. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ faktury tej wcale nie musisz wysyłać. Wystarczy, że faktury będziesz zbierał, podobnie jak potwierdzenia wypłat, które przydatne będą w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej.