Programy afiliacyjne a firma i podatek dochodowy

Wielu młodych ludzi decydujących się na rozpoczęcie swoich działań w Internecie otwiera blogi lub portale internetowe, na których chcą oni zarabiać. Znaczna część z tej grupy młodych i przedsiębiorczych osób nie zastanawia się nad tym, jakie niesie to ze sobą konsekwencje podatkowo prawne. Skoro wszedłeś na tę stronę, to Ty się nad tym zastanawiasz. I słusznie, bowiem nad kwestią tą należy dość rozsądnie się pochylić.

Kwestia rozliczania dochodów z programów afiliacyjnych bardzo zbliżona jest do tej związanej z rozliczaniem dochodów od sprzedaży wirtualnej waluty, którą omawialiśmy w innym wpisie. To, że dochód z programów afiliacyjnych jest opodatkowany nie ulega wątpliwości. Kwestia do rozważenia dotyczy tylko tego jak i w jaki sposób należy go rozliczyć.

Jeśli bierzesz udział w programie afiliacyjnym, którego właściciele twierdzą, że brać w nim mogą udział osoby fizyczne, to zorientuj się, czy przy każdej wypłacie środków owa firma wystawi Ci umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Jeśli tak, to sprawa jest prosta, ponieważ tradycyjnymi metodami rozliczysz to wypełniając PIT. Inaczej jest jeśli firma wymaga wystawienia jej rachunku czy faktury.

W takiej sytuacji możesz próbować oszukać polski urząd skarbowy, jednak nikt Ci tego nie poleci, a dlaczego, to zrozumiesz, gdy ludzie ci Cię dojadą. W przypadku takiego programu powinieneś więc pomyśleć o założeniu firmy. Zwłaszcza jeżeli Twoje dochody są cykliczne i regularne. Jeśli nie, bo pieniądze wypłacasz np. tylko raz na rok, to możesz to sobie wpisać w picie jako dochód z innych źródeł.

Życzymy Ci jednak tego, abyś wypłaty wielotysięczne miał co miesiąc i z czystym sumienie mógł otworzyć nową działalność gospodarczą 🙂


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *