Sprzedaż wirtualnej waluty a podatek dochodowy

Grasz w Tibię lub inna grę internetową i udaje Ci się na niej spieniężać wirtualne przedmioty? Zastanawiasz się czy tego typu zarobek jest legalny i zgodny z prawem? Dziś planujemy rozwiać Twoje wątpliwości przedstawiając Ci podstawowe informacje na temat zarobków przez internet generowanych przez wirtualnych graczy!

Zarabiasz? Sorry, musisz płacić podatek dochodowy

Nie będziemy nikogo owijać w bawełnę. Jeśli generujesz sobie w Internecie jakiekolwiek zyski, to musisz liczyć się z tym, że powinieneś zapłacić od nich podatek dochodowy. Zasada jest prosta, zarabiasz, więc musisz ponieść tego konsekwencje. Jedyny problem polega na tym, czy przychody takie traktować powinno się jako Inne w picie składanym przez osobę prywatną, czy też z ich tytułu powinno się otworzyć działalność  gospodarczą?

Tutaj najlepszą odpowiedź udzieli Ci urząd skarbowy, do którego należysz. Zawsze możesz napisać do nich pismo z opisem swojej sytuacji i prośbą o przedstawienie rozwiązania, które będzie dla Ciebie optymalne. Jeśli urzędnicy zdecydują, że nie musisz zakładać działalności, to ich posłuchaj, ale nawet wtedy nie możesz być spokojny o to, że inny urzędnik Twojej sprawy nie zinterpretuje inaczej. Mieszkamy bowiem w Polsce.

Jeśli sprzedajesz wirtualną walutę to może się też zdarzyć tak, że będziesz musiał założyć działalność. Wszystko dlatego, że powtarzalne i cykliczne zarobki z jednego źródła noszą znamiona działalności gospodarczej. Podsumowując, jeśli urząd zorientuje się, że masz cykliczne wpływy, to zainteresuje się tym i będzie chciał Cię rozliczyć, a wtedy sprawa może być bardzo bolesna.

Z mojego punktu widzenia, jeśli sprzedając wirtualną walutę zarabia się kilka tysięcy złotych, to nie ma się co zastanawiać, ale powinno się otworzyć działalność gospodarczą. Jeśli interes padnie, to działalność zawsze można zamknąć lub zawiesić, a ma się przynajmniej spokój ducha.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *