Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Bez tego urządzenia nie obędzie się żaden przedsiębiorca

Bez tego urządzenia nie obędzie się żaden przedsiębiorca


Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Cisza, spokój, bezpieczeństwo. Jesteś pewien, że tak możesz opisać swoje firmowe biuro? Szpiegostwo przemysłowe ma się wyjątkowo dobrze i nawet nie wiesz, jak łatwo zdobyć poufne informacje o Twojej działalności gospodarczej.

Chęć zdobycia informacji o potencjalnym konkurencie na rynku nie pojawiła się nagle. Od zarania dziejów ludzie wzajemnie szpiegowali posunięcia innych, przejmując innowacyjne pomysły lub wykorzystując błędy i przewinienia dla własnych korzyści. Jednak to właśnie dziś bezpieczeństwo informacji urasta do rangi jednego z najważniejszych wyzwań, nie tylko dla firm, ale także osób prywatnych.

Zagrożenia dla bezpiecznego przepływu informacji rosną, przede wszystkim dlatego, że na rynku konsumenckim wzrosła dostępność do technologicznych narzędzi inwigilacyjnych. Dziś prawdopodobnie nikt nie będzie bawił się w podsłuchiwanie naturalnym narzędziem, jakim jest ludzkie ucho przyłożone do drzwi. Nikt raczej nie będzie także obserwował biura biznesowego przeciwnika z okien z przy użyciu lornetki. Być może zdarzy się jeszcze, że ktoś zadzwoni do firmy, podając się za klienta i rozpytując o nowo co oferowane usługi, pociągnie za język niekompetentnego pracownika. Jednak tym co dziś firma zrobi firmie, to… założy podsłuch.

Dlaczego podsłuchiwanie jest takie groźne dla przedsiębiorców?

Z punktu widzenia interesów firmy istotna jest ochrona informacji o jej działalności i pracy nad nowymi projektami, produktami, ofertami czy zwyczajnie ideami i koncepcjami. Żaden przedsiębiorca nie chciałby znaleźć się w sytuacji, w której dostrzega u konkurencji produkt, nad którym jego zespół pracował miesiącami.

I choć zasady etyki biznesu nie uwzględniają szpiegowania konkurencji, szczególnie za pomocą nielegalnych środków, trudno odwracać oczy od rzeczywistości. To praktyka powszechna w dobie technologicznych innowacji i trudności utrzymania się na rynku przez oferowanie coraz to nowych, zaskakujących pomysłów z perspektywy potencjalnych konsumentów.

Jak wykryć podsłuch?

Podsłuch z powodzeniem można wykryć za pomocą już niedrogich urządzeń. Wykrywacze podsłuchu oferowane są przez wiele sklepów stacjonarnych i internetowych. Niektóre z podsłuchów są niewielkich rozmiarów i pozwalają na dyskretną lustrację pomieszczenia. To ważne, jeśli podejrzewasz o szpiegostwo swojego pracownika. Sytuacje oszustw i nadużyć zdarzają się często, nie warto jednak rzucać oskarżeń bez zdobycia dowodów. W sposób niezauważalny dla współpracowników można więc sprawdzić pomieszczenia firmy i upewnić się, że są one wolne od działalności podsłuchowej, a pracownicy lojalni i uczciwi. Wykluczenie potencjalnego podwładnego-szpiega zwiększa istotnie bezpieczeństwo finansowe firmy.

Co jednak, gdy ochrona poufnych informacji może być zagrożona z zewnątrz? Powszechną praktyką stało się już umieszczanie podsłuchów i kamuflowanych minikamer podczas wizyt w biurze lub w upominkach i gratisach przekazywanych firmie. Szpiegować mogą nawet pendrive’y, które obdarowujący wyposażył w pluskwę.

W większości przypadków także jesteśmy w stanie samodzielnie przeskanować pomieszczenie za pomocą wykrywacza podsłuchu. Warto jednak zastanowić się nad zabezpieczeniem biura przed inwigilacją w przyszłej perspektywie czasowej. Takie usługi oferują specjaliści z branży detektywistycznej, którzy za pomocą profesjonalnych zagłuszaczy akustycznych skutecznie zabezpieczą ważne spotkania biznesowe. Utrata prywatności może kosztować firmę bardzo dużo. W dzisiejszych czasach to wręcz walka o byt (lub niebyt) na rynku.