Warning: Declaration of GDLR_Import::bump_request_timeout() should be compatible with WP_Importer::bump_request_timeout($val) in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/plugins/goodlayers-importer/goodlayers-importer.php on line 27 Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/themes/szablon/include/gdlr-admin-option.php on line 10 Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/themes/szablon/include/gdlr-admin-option.php on line 10 Darmowe porady prawne online Czy wnuczce należy się spadek?

Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Czy spadek należy się wnuczce?
11 Styczeń 2018

Czy wnuczce należy się spadek?

Niedawno zgłosiła się do nas kobieta, która zastanawia się, komu należy się spadek po niej. Ma wątpliwości, czy córka jej syna rzeczywiście jest jej biologiczną wnuczką… Niestety testu na ojcostwo nie da się wykonać, ponieważ syn nie żyje. Jak zatem sprawdzić, czy dziewczynce należy się dorobek całego życia kobiety?

Z pomocą przychodzi genetyka

Genetyczne badania pokrewieństwa nie ograniczają się tylko do testów na ojcostwo. Można zbadać też rodzeństwo, krewnych w linii męskiej czy… no właśnie – babcię i wnuczkę. Dzięki temu łatwo sprawdzić, czy między danymi osobami istnieją więzy krwi.

Jeśli w badaniu mogą wziąć udział dziewczynka (wnuczka) i matka ojca (babcia), badanie pokrewieństwa da jednoznaczny wynik. W takim przypadku wykonuje się porównanie chromosomów X.

Czy dziewczynce należy się spadek?

Aby to sprawdzić, rodzina może zlecić badanie genetyczne w laboratorium, gdzie materiał od kobiety i dziewczynki zostanie porównany. Laboratorium wystawi jednoznaczny rezultat, potwierdzający bądź wykluczający pokrewieństwo między badanymi.

Jeśli wynik badania ma być wykorzystany w sądzie, konieczne jest wykonanie go na podstawie próbek (najczęściej wymazów z policzka) pobranych w placówce medycznej w obecności świadków i za okazaniem dokumentów tożsamości. Pobranie wymazu jest proste i bezbolesne (nawet u małego dziecka) – wystarczy potrzeć wymazówką (podobną do patyczka kosmetycznego) wewnętrzną stronę policzka.

Badanie pokrewieństwa – w tej sytuacji można zyskać jednoznaczny wynik

Każdy człowiek ma parę chromosomów, która warunkuje jego płeć. U kobiety są to 2 chromosomy X (XX), a u mężczyzny – 1 chromosom X, a drugi Y (XY). Jeden chromosom dziedziczony jest od mamy, drugi od taty. Od mamy zawsze dziedziczy się X, a od taty – X (wtedy ma córkę) lub Y (wtedy ma syna). Co to oznacza w praktyce?

Kobieta, która zgłosiła się do nas, przekazała swojemu synowi jeden z chromosomów X. Później on przekazał ten sam chromosom X swojej córce. Jeśli mężczyzna rzeczywiście był ojcem dziewczynki, jeden z jej chromosomów X będzie więc dokładnie taki sam, jak jeden z chromosomów X babci (mamy ojca).

Artykuł powstał we współpracy z www.testDNA.pl

Zdjęcie©SergeyNivens/Depositphotos.com