Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Czym powinien się charakteryzować dobry adwokat rozwodowy?

Czym powinien się charakteryzować dobry adwokat rozwodowy?

Orzeczenie rozwodu pomiędzy małżonkami jest finalizacją całego, często długiego i nieprzyjemnego procesu. Samo podjęcie decyzji o rozwodzie bywa trudne, jednak walka o swoje prawa przed sądem bywa frustrująca i problematyczna. Z pomocą przychodzi dobry adwokat, który specjalizuje się właśnie w rozwodach. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Specjalizacja – rozwody

Zawód adwokata nie podlega specjalizacji w ścisłym tego słowa znaczeniu. Nie ma bowiem studiów czy kursów, które wyspecjalizują prawnika w prawie rodzinnym. Adwokat sam decyduje, w jakiej dziedzinie czuje się mocny i w jakich sprawach jest w stanie odnosić największe sukcesy. W przypadku rozwodu bardzo ważne jest to, aby prawnik miał duże doświadczenie i wiedzę w kwestii prawnych aspektów rozpadu małżeństwa. Wynika to z faktu, iż rozwód rozwodowi wcale nie jest równy. Możemy bowiem domagać się rozwodu z orzeczeniem o winie bądź bez orzekania, jednak w każdym przypadku proces rozwodowy będzie wyglądał zgoła inaczej. Dobry adwokat wyspecjalizowany w rozwodach jest na bieżąco z orzecznictwem, dlatego też będzie w stanie podpowiedzieć nam, o co możemy walczyć, a co jest niestety poza naszym zasięgiem. Sam proces rozwodowy trwa dosyć długo, dlatego nie warto walczyć o coś nierealnego, na co i tak nie mamy większych szans. Nasze szanse i ryzyko musi jednak ocenić dobry adwokat, który kwestie rozwodowe zna od podszewki.

Adwokat – detektyw i psycholog

Dobry prawnik od prawa rodzinnego przede wszystkim skupi się na dopilnowaniu wszelkich spraw formalnych, związanych ze wszczęciem przewodu sądowego. Niemniej jednak jego rola na tym się nie kończy, gdyż adwokat rozwodowy musi być także dobrym detektywem oraz psychologiem. Pierwsza, dodatkowa rola adwokata odnosi się głównie do sytuacji, w której klient domaga się rozwodu z orzeczeniem o winie współmałżonka. Nawet, gdy wina ta jest oczywista, trzeba ją udowodnić przed sądem. Adwokat podpowie, co dowód w sprawie może stanowić, a co dopuszczalne przez sąd nie jest. Prawnik musi wykazać się także empatią i zrozumieniem, bowiem walka o rozwód często jest przepełniona negatywnymi emocjami, które bardzo źle oddziałują na klienta. Dobrze, gdy adwokat w nienachalny sposób będzie umiał podnieść klienta na duchu, jednak z drugiej strony zachowa zimną krew w dążeniu do celu.

Adwokat z polecenia?

Wiele osób decyduje się na zatrudnienie adwokata, który wcześniej brał udział w sprawie rozwodowej znajomych bądź kogoś z rodziny. Nie zawsze jest to dobry ruch, bowiem adwokat musi umieć poprowadzić zarówno lekką sprawę rozwodową bez orzekania o winie, gdzie oboje małżonków zgadza się na rozwód, jak i trudną batalię z orzeczeniem o winie współmałżonka. Dlatego tak kluczowa jest właśnie specjalizacja adwokata, a nie zatrudnienie kogoś z polecenia tylko i wyłącznie dlatego, że kiedyś wygrał inną sprawę o podobnym charakterze. Pamiętajmy też, że adwokat rozwodowy może zaproponować stosunkowo wysokie wynagrodzenie, jednak w zamian przeprowadzi nas prze trudny proces i być może doprowadzi do orzeczenia na naszą korzyść.