Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

Darowizna a zachowek

Wiele osób zastanawia się nad tym jak zachowek ma się do darowizny. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, którym zmarł ktoś z bliskiej rodziny ofiarując przed tym komu innemu darowiznę.

Należy więc poznać kilka podstawowych informacji łączących darowiznę z zachowkiem, do czego gorąco was zachęcamy i co umożliwiamy Wam przedstawiając poniższe informacje.

Czym różni się darowizna od zachowku?

Pierwszą zasadą, która obowiązuje w zakresie tego tematu jest to, iż zgodnie z zasadami zachowku osobie, której się on należy przysługuje prawo do wyegzekwowania majątku, który został w ramach darowizny podarowany przez zmarłego obdarowanemu. Wysokość tego zachowku równa jest jego połowie. Należy jednak pamiętać, iż w każdej regule występują wyjątki – tak taż jest w tej sytuacji. Poniżej opisujemy sytuacje, w których prawo do zachowku nie obowiązuje jeśli chodzi o kwestię darowizny:

1) Jeżeli darowizna przekazana została obdarowanemu w okresie późniejszym niż 10 lat od momentu aktywowania się prawa do zachowku, to wtedy nie dotyczy on majątku przekazanego w formie darowizny.

2) Jeśli osoba posiadająca prawo do zachowku została spłacona w ramach rekompensaty darowizny na rzecz innej osoby lub też dostała inną darowizną o równej wartości, to również nie przysługuje jej w tym układzie prawo do zachowku

3) Jeżeli osoba posiadająca prawo do zachowku urodziła się dopiero po akcie dokonanej darowizny, to również nie przysługuje jej prawo do zachowku

4) Rekompensaty takowej darowizny nie mogą dochodzić się również osoby, które zostały wydziedziczone przez zmarłego.