Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

Darowizna w rodzinie

Jak już zdążyliście się zorientować darowizna jest procesem, w czasie którego osoba obdarowywana nabywa nieodpłatnie majątek od darczyńcy. Tak to się już pechowo składa, że generując zysk zobowiązani jesteśmy zapłacić od niego podatek. Podobnie jest w przypadku darowizny, od której również należy odprowadzić podatek.

Są jednak sytuacje, w których czynność tę można pominąć. Jest tak właśnie w przypadku darowizny w rodzinie. Poniżej przedstawiamy informacje, które pozwolą Ci na uniknięcie płacenia podatku w sytuacji, w której obdarowywanym jest członek najbliższej Ci rodziny (poza teściami, synowymi, zięciami).

Darowizna dla dziecka

Jeżeli chcesz podarować swojemu dziecku mieszkanie, dom lub też samochód, to powinieneś mieć świadomość, iż prawie wszystkie osoby należące do I grupy pokrewieństwa zwolnione są z podatku od darowizny. Jeśli zatem w rodzinie Twojej dochodzi do darowizny, to pamiętaj aby oprócz przygotowania specjalnej umowy darowizny wypełnić również odpowiednie druki PIT SD-Z2.

Jeśli wykona się to w okresie trzydziestu dni od momentu zatwierdzenia darowizny, to zwolnionym jest się z obowiązku uiszczenia podatku! Warto to wykorzystać, aby darowizna dla dzieci nie sprawiła, że będą one musiały płacić zbędny podatek.

Pamiętaj, że jeśli realizowana przez Ciebie darowizna odbywa się nie przy pomocy pisma, jakim jest np. umowa darowizny samochodu, tylko realizujesz to u notariusza, to już on załatwia wszelkie sprawy związane z opłaceniem podatku od darowizny. O tym jednak dowiesz się w osobnym wpisie!