Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

Obsługa prawna przedsiębiorstw – wszystko co powinieneś wiedzieć


Obrót gospodarczy w dzisiejszych czasach jest niezwykle skomplikowany. Doskonale zdają sobie z tego sprawę przedsiębiorcy prowadzący zarówno małe, jak i wielkie firmy. Nadzorowanie bieżących spraw przedsiębiorstwa, zawieranie umów, czy pilnowanie wszelkich kwestii związanych z podatkami i odprowadzaniem pieniędzy, to tylko nieliczne obowiązkowe czynności, które czekają na każdego przedsiębiorcę. Odnalezienie właściwej drogi w gąszczu spraw, zobowiązań zawodowych i niekończących się przepisów nie jest proste. Nieocenioną pomoc w takich przypadkach udzielają wykwalifikowani w danej dziedzinie prawnicy. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej firm korzysta ze stałej bądź jednorazowej współpracy z kancelariami prawnymi.

Jak wygląda obsługa prawna?

Obsługa prawna może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym jest stała współpraca z kancelarią prawną, która kompleksowo zajmuje się reprezentowaniem interesów firmy. Jest to najczęściej wybierana forma współpracy w większych przedsiębiorstwach. Ten rodzaj współdziałania pozwala prawnikom poznać od podszewki specyfikę firmy, jej bieżącą pozycję oraz problemy. Stała obsługa wiążę się również generowaniem niższych kosztów, co jest niezwykle istotne, z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy. Firmy korzystające ze stałej obsługi prawnej mogą liczyć na szybki i łatwy kontakt z prawnikiem zawsze wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebują.

Drugą formą współpracy jest jednorazowe korzystanie z usług kancelarii. Model ten jest najczęściej wybierany przez małe i średnie firmy, które nie mogą pozwolić sobie na etatowe zatrudnienie prawnika. W razie problemów i wszelkich niejasności podczas prowadzenia interesów firmy zwracają się o pomoc do kancelarii prawnych i korzystają z niej do czasu, aż problemy zostaną zażegnane.

Każde przedsiębiorstwo jest inne, wymaga więc innej obsługi. Do obowiązków prawnika w firmie należą między innymi: sporządzanie i opiniowanie umów, reprezentowanie przedsiębiorcy przed sądami, sporządzanie wezwania do zapłaty, czy prowadzenie negocjacji. Pomoc wykwalifikowanego prawnika może również okazać się nieoceniona podczas załatwiania wszelkiego rodzaju formalności idących w parze z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tworzenie, przekształcenia, bądź likwidacja działalności są to procesy niezwykle skomplikowane, podczas których popełnienie najmniejszego błędu może liczyć się poważnymi konsekwencjami i być niezwykle kosztowne.

Obsługa prawna przedsiębiorstw - wszystko co powinieneś wiedzieć

Pomoc prawna dla małych firm

Podczas gdy za interesami dużych korporacji stoi rzesza prawników pilnujących prawidłowości ich przebiegu, małe przedsiębiorstwa niekorzystające z fachowej pomocy prawnej często przegrywają walkę z licznymi problemami na arenie sektora gospodarczego. Małe firmy w obrocie gospodarczym funkcjonują na równi z dużymi korporacjami i bardzo często z nimi konkurują. Może się wydawać, że jest to zawsze nierówna walka, bowiem małe firmy często są przesłaniane przez ogrom korporacji. Jednak nie musi być to regułą. Ważne, aby małe firmy potrafiły wykorzystać wszystkie swoje atuty i wykazały się błyskotliwością, która w przypadku wystąpienia problemów prawnych może polegać na skorzystaniu z usług wykwalifikowanych prawników. Niestety często właściciele małych i średnich firm obawiają się kosztów związanych z zatrudnieniem pomocy prawnej i próbują same stawiać czoła problemom. Obawiają się również, że pomoc prawna nie przyniesie żadnych korzyści, a wręcz może zaszkodzić interesom firmy.

Nieuzasadniony strach przed kosztami

Nie ma wątpliwości, że pomoc prawnicza podczas jakichkolwiek problemów firm jest nieoceniona. Jednak przedsiębiorcy w małym stopniu korzystają z porad kancelarii. Dzieje się tak głównie z powodu obaw o wysokie koszty obsługi prawnej. Właściciele firm rzadko zdają sobie sprawę, że koszty działań prawników nie zawsze są tak wysokie, jak przewidują. Co więcej, kancelarie prowadzą indywidualny sposób wyceny świadczonych usług, dlatego, jeżeli oferta jednej kancelarii okaże się niekorzystna, warto zwrócić się do innej.

Najbardziej popularną metodą rozliczania jest ryczałt, ale w przypadku niewielkich przedsiębiorstw najkorzystniejszą cenę za usługę można uzyskać poprzez negocjację stawki godzinowej lub za poszczególne usługi. Cena zawsze uzależniona jest od rodzaju zlecenia, jego stopnia skomplikowania oraz czasu jaki pochłonie.

Obsługa prawna przedsiębiorstw - wszystko co powinieneś wiedzieć

Obsługa prawna firm w warszawie

Przedsiębiorcy poszukujący odpowiedniej dla swojej firmy kancelarii w Warszawie powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na jej doświadczenie. Ważne jest również zapoznanie się z opiniami na temat danej kancelarii, najlepiej pochodzących z różnych źródeł. Istotnym jest, aby prawnicy działali sprawnie i szybko, warto więc wybierać nowoczesne kancelarie prawne, które świetnie orientują się w obowiązujących w sektorze gospodarczym zasadach i są na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami i nowinkami. Profesjonalne kancelarie charakteryzują się przede wszystkim indywidualnym podejściem do klienta, przed podjęciem prac szczegółowo analizują profil działalności firmy oraz opracowują dokładny plan działania. Reprezentują interesy małych, jak i wielkich firm, nie bojąc się wyzwań i przeszkód nierzadko czyhających na ich drodze.

Obsługa prawna przedsiębiorstw z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Przedsiębiorcy, nawet ci mali, zaczynają świadomie podchodzić do kwestii pomocy prawnej. Dzięki temu ryzyko związane z prowadzeniem działalności znacznie spada, fachowa pomoc prawnika w wielu przypadkach może uratować interesy firmy, ustabilizować jej pozycję na rynku oraz zwiększyć jej prestiż. Przedsiębiorcy dla dobra swojej firmy nie powinni obawiać się współpracy z prawnikami. Obsługa prawna jest bowiem idealnym rozwiązaniem dla każdej z nich.