Warning: Declaration of GDLR_Import::bump_request_timeout() should be compatible with WP_Importer::bump_request_timeout($val) in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/plugins/goodlayers-importer/goodlayers-importer.php on line 27 Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/themes/szablon/include/gdlr-admin-option.php on line 10 Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/themes/szablon/include/gdlr-admin-option.php on line 10 Darmowe porady prawne online Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny w autobusie lub taksówce

Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny w autobusie lub taksówce
05 Kwiecień 2016

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny w autobusie lub taksówce


Każdego dnia miliony Brytyjczyków oraz osób innej narodowości zamieszkałych na Wyspach korzystają z transportu publicznego i taksówek.

Obowiązkiem każdego przewoźnika – czy to publicznego, czy prywatnego – jest zagwarantowanie podróżnym bezpieczeństwa. Jeżeli się z niego nie wywiąże i z tego powodu pasażerowie poniosą szkody lub obrażenia, przewoźnik będzie zmuszony wypłacić odszkodowanie.

Odszkodowanie bez względu na okoliczności

Podróżując codziennie autobusem, metrem czy kolejką do szkoły, pracy lub domu, nikt nie myśli o potencjalnych zagrożeniach, jakie wiążą się z faktem korzystania ze środków transportu w Anglii.

Choć nie zdajemy sobie z nich sprawy, gdyż wypadki w autobusie albo taksówce zdarzają się stosunkowo rzadko, to niekiedy mogą one wyrządzić wiele szkód i obrażeń fizycznych.

Na szczęście dla poszkodowanych brytyjskie prawo mówi, że ten, kto korzystając z transportu publicznego albo taksówki, poniósł szkody albo obrażenia, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie – nawet jeśli obrażenia zostały wykryte długo po wypadku.

Co trzeba zrobić

Co istotne, w przypadku zdarzenia w metrze, autobusie albo taksówce dla poszkodowanego nie jest istotny jego powód – niezależnie od tego, kto spowodował wypadek, należy się rekompensata finansowa.

Co trzeba zrobić, aby ubiegać się o odszkodowanie? Po pierwsze: zachować bilet dokumentujący feralny przejazd – bez tego ani rusz. Poza tym warto zanotować dokładną datę i godzinę wypadku, a także spisać informacje na temat kursu (linia, trasa) i pojazdów biorących udział w zdarzeniu (numery tablic rejestracyjnych, marki producentów, kolory). Powinno się również zanotować dane świadków zdarzenia, aby w razie potrzeby powołać się na ich zeznania.

Jakie odszkodowanie

Minimalna kwota, o którą można się ubiegać, wynosi 1000 funtów – jeżeli obrażenia zostaną wycenione niżej, to odszkodowanie nie przysługuje. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, bezpośrednio po wypadku należy udać się do szpitala lub lekarza pierwszego kontaktu, który udzieli stosownych informacji na temat stanu zdrowia.

Jeżeli obrażenia zostaną wycenione na kwotę wyższą aniżeli 1000 funtów, poszkodowany może uzyskać odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej firmy przewozowej, z której korzystał podczas feralnego transportu, lub z ubezpieczenia sprawcy wypadku.

Kto odniósł obrażenia w trakcie korzystania ze środków komunikacji publicznej lub taksówki, może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu odniesionych obrażeń cielesnych i strat materialnych.

Gdy w wyniku wypadku poszkodowany utracił zdolność do pracy, przysługuje mu rekompensata finansowa za utracone zarobki. Odszkodowanie obejmuje także wszelkiego rodzaju koszty poniesione na rehabilitację lub leczenie, dlatego należy dokumentować każdy wydatek z tego tytułu.

Źródło: Wypadek w UK