Warning: Declaration of GDLR_Import::bump_request_timeout() should be compatible with WP_Importer::bump_request_timeout($val) in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/plugins/goodlayers-importer/goodlayers-importer.php on line 27 Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/themes/szablon/include/gdlr-admin-option.php on line 10 Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/themes/szablon/include/gdlr-admin-option.php on line 10 Przyjazny Prawnik Co robić, gdy dłużnik nie reaguje na wezwanie do zapłaty?

Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Co robić, gdy dłużnik nie reaguje na wezwanie do zapłaty?
24 Kwiecień 2016

Co robić, gdy dłużnik nie reaguje na wezwanie do zapłaty?


Prowadzisz własny biznes? W takim przypadku prawdopodobieństwo, że jeden z twoich partnerów czy klientów nie ureguluje w terminie swoich zobowiązań, jest wysokie. Najczęściej w takiej sytuacji pierwszym krokiem jest przypomnienie mu o swoim długu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dłużnik nie reaguje na wezwanie do zapłaty?

Najczęściej dłużnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ma dług, a jeżeli nie uregulował go w terminie, wtedy najczęściej chce uchylić się w jakiś sposób od jego zapłaty. W tym kontekście głównym celem przesłania przez wierzyciela wezwania do zapłaty jest upomnienie się o zwrot pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli wierzyciel chce wystąpić na drogę sądową, w takim przypadku brak reakcji dłużnika na wezwanie do zapłaty nie ma zasadniczo żadnego znaczenia, ale wierzyciel powinien dochować odpowiednich formalności.

Doręczenie wezwania do zapłaty

W związku z powyższym jako wierzyciel należy pamiętać o tym, by przypomnieć dłużnikowi o jego zapłacie, najlepiej z wyznaczeniem konkretnego terminu, do którego zapłata ma znaleźć się u wierzyciela. W ten sposób umożliwia się dłużnikowi ugodowe zrealizowanie sprawy, bez potrzeby wchodzenia od razu na drogę sądową. Nierzadko zdarza się, że dłużnik w takiej sytuacji przekazuje jednak pieniądze i sprawa kończy się szczęśliwie.

Wierzyciel powinien wezwać dłużnika do zapłaty przez list polecony za potwierdzeniem odbioru – w ten sposób ma on pewność, że list został odebrany. Gdy dłużnik nie zareaguje na wezwanie do zapłaty, w takim przypadku oznacza to, że nie jest on zainteresowany ugodowym zakończeniem tego sporu, a tym samym również wierzyciel może wnieść do sądu pozew o zapłatę.

Co wtedy, gdy dłużnik nie odbierze wezwania z sądu?

Może również zdarzyć się tak, że dłużnik nie odbierze sądowego wezwania do zapłaty – często jest tak, że nie działa on już pod wskazanym przez siebie adresem. Warto jednak pamiętać o tym, że jeżeli dłużnik nie dokonał uaktualnienia swojego adresu w rejestrze firm, głównie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w takim przypadku pismo wysłane na adres figurujący w takim rejestrze jest uznawane za dostarczone, nawet jeżeli nie zostanie odebrane wtedy, gdy zostanie ono dwukrotnie awizowane.

Gdzie zwrócić się o pomoc?

Jeżeli nie wiesz, jak samodzielnie przygotować wezwanie do zapłaty i pozew sądowy, pomoże ci prawnik specjalizujący się właśnie w tym zakresie. Otrzymasz poradę prawną dotyczącą twojej sytuacji, a także specjalista przygotuje dla ciebie wszystkie odpowiednie pisma, a w razie potrzeby może także reprezentować cię w sądzie, gdy dojdzie do rozprawy. Niektóre kancelarie prawne oraz kancelarie radców prawnych oferują również usługi w zakresie nadzorowania wykonywania umów oraz, w razie potrzeby, windykacji należności wynikających z umów.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawach dotyczących swoich zobowiązań w Krakowie, skorzystaj z usług Kancelarii Radców Prawnych G&K.