Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Rozwód i pomoc prawna. Do czego potrzebujesz radcy prawnego?

Rozwód i pomoc prawna. Do czego potrzebujesz radcy prawnego?


Rozwód to wyjątkowo ciężka i delikatna sytuacja dla obydwu stron. I niezależnie od tego, czy mamy najlepsze chęci do rozwiązania sprawy polubownie (bez orzekania o winie jednej ze stron), czy wręcz odwrotnie, pomoc prawna będzie nieodzowna, choć – w zależności od konkretnej sytuacji – będzie miała inny wymiar. Kiedy sąd może nie dać rozwodu? W jakiej sytuacji potrzebujesz prawnika? O tym w artykule.

Kiedy sąd nie udzieli rozwodu?

Koniecznym warunkiem, aby otrzymać rozwód, jest wykazanie wystąpienia trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, czyli więzów emocjonalnych (miłość), pożycia seksualnego oraz więzów gospodarczych (wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego). Sąd najczęściej nie udziela rozwodu w wypadku, kiedy w jego następstwie ucierpiałoby dobro małoletnich dzieci (np. przez pogorszenie warunków materialnych), kiedy rozwodu żąda jedynie jeden małżonek lub w sytuacji, kiedy jeden z małżonków jest ciężko chory i nie ma kto się nim opiekować.

Komu potrzebny radca prawny?

Adwokaci i radcowie prawni nie tylko udzielają porad prawnych w sprawach majątkowych i niemajątkowych (np. opieka nad dzieckiem), ale i reprezentują interesy klienta w postępowaniu sądowym. Co ważne, warto skorzystać z pomocy prawnej nawet, kiedy jest wola polubownego załatwienia sprawy – specjalista doradzi jak podejść do całej sytuacji z korzyścią dla obu stron.

Co w sytuacji, kiedy nie ma szans na polubowne rozwiązanie sprawy?

W przypadku, kiedy małżonkowie nie mogą rozstać się w zgodzie, prawnik lub radca prawny będzie potrzebny każdej stronie.

  1. Reprezentacja Klienta o winie rozkładu pożycia – prawnik w imieniu klienta może przekonać sędziów, że jego klient nie ponosi winy za rozkład pożycia małżeńskiego lub winna jest druga strona.
  2. Prawo do nieruchomości – kancelaria prawna pomoże rozstrzygnąć sposób zajmowania mieszkania, również w przypadku, kiedy jego właścicielem jest tylko jedna strona lub nawet trzecia, w przypadku wynajmu.
  3. Alimenty – porady prawne i reprezentacja zarówno po stronie klientów dochodzących alimentów, jak i pragnących wykazać ich bezzasadność.
  4. Władza rodzicielska – prawnik lub radca prawny doradzi jak dojść do zawarcia porozumienia, które reguluje kwestię kontaktu i opieki nad małoletnim dzieckiem.
  5. Podział majątku – kancelaria prawna reprezentuje swojego klienta w sprawach związanych z podziałem wspólnego majątku.

Dzięki pomocy prawnej rozwód może zakończyć się szybciej i w większym poczuciu bezpieczeństwa, które daje profesjonalna opieka specjalisty. Silne emocje po obu stronach często przedłużają rozstrzygnięcie sprawy lub sprawiają (np. przez zły dobór argumentów), że szala niesłusznie przeważa na korzyść drugiej strony. Również z tego powodu warto powierzyć reprezentacje w sądzie specjaliście, który „na chłodno” zajmie się naszą sprawą i ma duże doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych. A nam oszczędzi czasu i nerwów.

Po więcej informacji zapraszamy tutaj: http://kmhs.pl/prawo-cywilne/prawo-rodzinne/