Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

Umowa darowizny pieniędzy

Szykujesz się do przeprowadzenia operacji finansowej, którą będzie darowizna pieniędzy dla bliskiej Ci osoby? Jeśli znajdujesz się w takiej właśnie sytuacji, to na pewno powinieneś zapoznać się z naszym pouczającym artykułem na temat darowizny finansowej, w którym dowiesz się jak krok po kroku przeprowadzić darowiznę pieniężną, a także odnajdziesz tu informacje na temat wzoru umowy darowizny pieniężnej.

Podatek od darowizny pieniężnej

Przed zapoznanie Cię ze sprawami związanymi z umowami lub notariuszami chcemy poinformować Cię o najmniej przyjemnych kwestiach związanych z przekazaniem komuś darowizny. Kwestia ta wiąże się z obowiązkiem opłacania podatku od otrzymanych pieniędzy. Finanse uzyskane w formie darowizny stanowią dla kogoś źródło dochodu, formę wzbogacenia się. Od wszelkich tego typu transakcji opłacać należy podatek – podobnie jest w przypadku darowizny. Nie chcąc rozpisywać się niepotrzebnie na temat, który omówiliśmy w specjalnie przygotowanym artykule  (podatek od darowizny) napiszemy krótko:

Wysokość podatku od darowizny zależna jest od wielkości przekazanej kwoty pieniężnej oraz od stosunku rodzinnego, w jakim pozostają między sobą darczyńca oraz obdarowywany. Warto pamiętać o tym, iż w niektórych przypadkach (konkretnie w przypadku darowizny w bliskiej rodzinie) uniknąć można opłacenia podatku od darowizny, o czym dowiedzieć się możesz analizując artykuł darowizna w rodzinie.

Darowizna pieniężna krok po kroku

Przygotowując się do przelania komuś pieniędzy będących darowizną pamiętać musisz o tym, aby przygotować kilka dokumentów:

– umowa darowizny przygotowana dla każdej ze stron (w przypadku darowizny od rodziców warto darowaną kwotę podzielić na dwa i przygotować osobne umowy od mamy i od taty). Tutaj pobrać możesz wzór umowy darowizny pieniężnej.

– dla każdej z otrzymanych kwot należy przygotować wypełniony PIT SD-Z2, który dostarczyć należy do Urzędu Skarbowego w terminie do 30 dni od momentu wykonania przelewu. Zostawiając ten dokument w Urzędzie należy poprosić Panią o możliwość skserowania zaświadczenia o przyjęciu PITa.

Jeśli okaże się, iż zobowiązani jesteśmy do opłacenia podatku od darowizny powinniśmy zastosować się do obligujących nas norm i obliczyć wysokość podatku.

Darowizna finansowa u notariusza

Chcąc oszczędzić sobie roboty i zmagań związanych z realizacją darowizny pieniężnej powinno się udać do notariusza. To on wtedy odpowiedzialny jest za poprawne przeprowadzenie całego procesu, a my natomiast zobligowani jesteśmy tylko do podpisania umowy notarialnej i ewentualnego dostarczenia dokumentów do Urzędu Skarbowego.