Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

Umowa darowizny mieszkania

Jesteś osobą posiadającą mieszkanie, które chce podarować bliskiej Ci osobie? A może jesteś osobą, której najbliższa rodzina bądź znajomi podarować chcą mieszkanie? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Cię ten artykuł, który omawia informacje związane z darowizną mieszkania.

Darowizna mieszkania

Operacja nazywana podarowaniem lub też przepisaniem na kogoś mieszkania jest zwykłą darowizna mieszkania, której dokonać należy sporządzając odpowiedni akt notarialny.  W związku z otrzymaniem darowizny osoba obdarowywana obarczona jest obowiązkiem opłacenia podatku od darowizny. Istnieją jednak możliwości pozwalające na uniknięcie podatku od darowizny, o których pisaliśmy w innym artykule.

Aby nie płacić podatku od darowizny mieszkania należy jednak spełnić też inne warunki, niż posiadanie koneksji rodzinnych. Chodzi tu między innymi o obowiązek posiadania obywatelstwa polskiego, brak własności innego mieszkania czy też deklaracja, zgodnie z która obdarowywany będzie mieszkał w mieszkaniu przez najbliższe pięć lat.

Pomoc notariusza

Przy przeprowadzaniu darowizny mieszkania TRZEBA skorzystać z pomocy notariusza, który sprawi, że wszelkie formalności zostaną załatwione sprawnie i bez problemu, a przygotowana przez niego umowa darowizny mieszkania spełni wszelkie normy. Akt notarialny jest tu niezbędny.

Koszt darowizny mieszkania

Oprócz opłaty notarialnej darowizna wiąże się też z zapłatą podatku od darowizny. Zależny jest on od jej wysokości, czyli wartości darowanego mieszkania. Przykładowo jeśli darowane mieszkanie jest o wartości od 100 000 do 200 000 zł, to należy zapłacić 4770zł + 0.2% kwoty powyżej 100 000zł. Do tego dodać trzeba również podatek VAT, jakiego wysokość w tej chwili wynosi 23%.