Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

W korespondencji pytacie nas o ubezpieczenie bagażu podróżnego. Dziś odpowiadamy

Do naszego zespołu redakcyjnego nadsyłacie coraz więcej pytań na temat ubezpieczenia bagażu podróżnego. Dziś wybraliśmy te, które powtarzają się najczęściej i raz na zawsze rozprawiamy się z popularnymi mitami, o jakich mogliście przeczytać w sieci.

Nasi eksperci w odpowiedzi na pytania czytelników

1. Co jeśli nieświadomie zgubię swój bagaż podróżny?

Pyta: Michał Włoszczowski

– […] zapoznawałem się z OWU jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. W warunkach ubezpieczyciel określa, że nie odpowiada za utratę bagażu np. na wypadek jego zagubienia lub pozostawienia na chwilę bez opieki. Czy w takich okolicznościach TU rzeczywiście odmówi mi wypłaty odszkodowania?

Drogi Michale, nie możesz liczyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie odpowiedzialność na siebie za niezachowanie odpowiedniej ostrożności podczas podróżny. Żadne TU nie wypłaci odszkodowania, jeśli odejdziesz chociażby na chwilę od bagażu lub powierzysz jego opiekę bliżej nieznanej osobie.

Większość TU nie odpowie też za szkody, które powstały w wyniku uszkodzenia bagażu przez celników. Więcej na temat popularnych wykluczeń można przeczytać w artykule „Podstawowe wykluczenia odpowiedzialności TU z ubezpieczenia bagażu” na Comperia.pl.

2. Ubezpieczenie grupowe czy indywidualne?

Pyta: Michalina Kłos

– Razem z mężem wyjeżdżamy do Tunezji na 14 dni. Nasze biuro turystyczne zaproponowało nam swoją polisę na bagaż. Czy nie powinniśmy mimo wszystko zdecydować się na osobne ubezpieczenie w naszym towarzystwie?

Michalino, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Powinnaś razem z mężem zapoznać się z OWU oraz sumą ubezpieczenia oferowaną przez biuro turystyczne i porównać je do oferty indywidualnej TU.

Musisz jednak liczyć się, że grupowe ubezpieczenia bagażu są na ogół znacznie tańsze, a co za tym idzie – w OWU znajdziesz bardziej obszerną listę wykluczeń z odpowiedzialności TU.