Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

W przypadku, gdy pogryzie nas pies, a jesteśmy w stanie ustalić właściciela, mamy prawo do ubiegania się o odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu. Nie zawsze właściciel jest chętny do tego, by samoczynnie zrekompensować zaistniałą sytuację, dlatego też mamy pewne wyjścia, które nam w tym pomogą.

Pogryzienie przez psa – odszkodowanie

W świetle obowiązującego na dzień dzisiejszy prawa, artykuł 431, paragraf 1 kodeksu cywilnego, to po stronie właściciela leży zadośćuczynienie lub naprawienie szkody wyrządzonej przez psa. Dodajmy, że nie ma znaczenia czy pies znajdował się pod nadzorem właściciela czy też uciekł i pozostawał bez opieki.

Zadośćuczynienia możemy domagać się za ból oraz cierpienie, które ponosimy jako ofiara pogryzienia. Na tym nie koniec, ponieważ w przypadku hospitalizacji czy jakichkolwiek działań związanych z przywracaniem zdrowia, możemy walczyć o całkowity zwrot poniesionych kosztów. Wlicza się w to również usuwanie blizn czy ściąganie szwów.

Jak uzyskać odszkodowanie za pogryzienie przez psa?

Wszelkie działania, które wiążą się z wnioskowaniem o odszkodowanie, nie muszą wcale leżeć po naszej stronie. Wszystko dlatego, że możemy skorzystać z usług wykwalifikowanych firm, które mają bogate doświadczenie w takich sytuacjach prawnych. Tak na dobrą sprawę, będziemy musieli tylko podpisać stosowne dokumenty, które również zostaną przygotowane przez firmę na podstawie wcześniej przeprowadzonego wywiadu i zebrania kompleksowych informacji, niezbędnych do zawarcia we wniosku i wszystkich innych dokumentach.

Warto pamiętać o tym, że jesteśmy w stanie walczyć o swoje odszkodowanie. Pogryzione przez psa osoby często nic z tym nie robią, bowiem wychodzą z założenia, że i tak nie uda się im nic wywalczyć. Tak ukierunkowane myślenie, nie zapewni nam rekompensaty, a zaniechanie działań dążących do uzyskania odszkodowania, spowoduje tylko konieczność osobistego poniesienia kosztów i borykania się ze wszystkimi konsekwencjami takiego zaniechania.