Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najbardziej „ugodowym” sposobem zakończenia współpracy między pracownikiem a pracodawcą. Po ten typ zakończenia współpracy bardzo często sięga pracownik, który z różnych powodów nie chce (nie może) pracować na dotychczasowych warunkach przez cały okres wypowiedzenia. Trzeba jednak pamiętać, że pracodawca ma pełne prawo nie zgodzić się na zaproponowany przez pracownika termin rozwiązania umowy.

  1. Porozumienie stron to jeden z trzech sposobów rozwiązania umowy o pracę.
  2. Obok porozumienia stron istnieje jeszcze wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym oraz wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
  3. Nie zawsze pracodawca musi zgodzić się na zaproponowane przez pracownika skrócenie okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – kiedy warto po nie sięgnąć?

Zakończenie umowy na podstawie porozumienia stron jest bardzo użytecznym narzędziem z punktu widzenia pracownika. Różne sytuacje losowe, choroba najbliższych, konieczność udzielenia pomocy rodzinie związana z wyjazdem, wypalenie zawodowe i chęć odpoczynku. Przede wszystkim jednak po ugodę z pracodawcą sięgają ci pracownicy, którzy otrzymali atrakcyjniejszą propozycję pracy i chcą ten nowy etap w życiu rozpocząć jak najszybciej. Często zdarza się również tak, że oferta nowej pracy traci ważność przed upływem okresu wypowiedzenia w dotychczasowym miejscu pracy. Część pracodawców jest oczywiście gotowa poczekać na nowego pracownika, jednak zasada ta nie dotyczy wszystkich. Jeśli więc celem pracownika jest jak najszybsze zakończenie współpracy z dotychczasowym pracodawcą, warto aby podjął on próbę rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

Czy pracodawca może się nie zgodzić?

Pracodawca nie zawsze godzi się na rozwiązanie zaproponowane przez pracownika. Powodów odmowy skrócenia okresu wypowiedzenia może być bardzo dużo. Warto pamiętać, że pracodawca musi zagwarantować sprawne działanie prowadzonej przez siebie działalności. Jeśli więc nagłe odejście ważnego pracownika mogłoby zaburzyć płynność pracy i przełożyć się na negatywne wyniki firmy, to trzeba liczyć się z tym, że pracodawca odmówi prośbie o wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Absolutnie w takim przypadku pracownik nie powinien decydować się np. na rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy, jest to bowiem nadużycie ochrony praw pracownika i może prowadzić do roszczeń ze strony firmy. Jeśli jednak pracownik jest przekonany, że pracodawca bez żadnego racjonalnego powodu utrudnia mu odejście z firmy, to w takiej sytuacji warto zwrócić się z prośbą o pomoc do prawników. Kancelaria prawna Poznań, jak wiele innych w kraju, udziela pomocy w kwestii rozwiązania umowy o pracę. Profesjonalna pomoc w takim przypadku jest najlepszym rozwiązaniem. Nie warto podejmować radykalnych kroków, ostatecznie mogą one zaszkodzić pracownikowi.