Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
5 najczęściej popełnianych błędów w zeznaniach podatkowych

5 najczęściej popełnianych błędów w zeznaniach podatkowych


Samodzielne wypełnienie PIT-u budzi w podatnikach liczne wątpliwości. Z tego powodu wiele osób zleca to zadanie innym, przez co naraża się na dodatkowe koszty. Tymczasem wystarczy skorzystać z programu PIT, aby wyeliminować ryzyko popełnienia błędu niemalże do zera. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując zeznanie podatkowe oraz w jaki sposób programy PIT mogą ustrzec cię od wysłania błędnie wypełnionej deklaracji.

1. Błędy matematyczne

Do najczęściej popełnianych błędów w zeznaniach podatkowych należą błędy w obliczeniach. Podatnicy wpisują źle zaokrągloną kwotę podatku do zapłaty lub podstawę obliczenia podatku. Innym rodzajem błędu rachunkowego jest błędnie przepisana kwota z PIT-11 dostarczonego przez pracodawcę. Pomyłek tych można w dużym stopniu uniknąć, jeśli wypełniamy PIT przez internetProgramy PIT wskażą nam, gdzie popełniliśmy błąd, a w przypadku wstępnie wypełnionych deklaracji uzupełnią większość informacji za nas.

2. Brak podpisu

Jeśli korzystamy z papierowej wersji formularza PIT, musimy pamiętać o tym, aby się podpisać. Deklaracja niezwierająca podpisu zostanie zatwierdzona przez urząd skarbowy, jednak podczas kontroli urzędnik może wymagać, abyśmy złożyli brakujący podpis. Podatnicy, którzy wysyłają PIT przez internet, nie muszą się obawiać, że zapomną podpisać swoją deklarację. Osoby wypełniające PIT online, nie mają obowiązku posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Weryfikacja tożsamości następuje bowiem poprzez podanie kwoty dochodu z ubiegłorocznego zeznania podatkowego.

3. Nieuzupełnione pola w formularzu

Kolejnym błędem,  jaki popełniają podatnicy składający papierowe deklaracje, są nieuzupełnione pola w formularzu. Zdarza się, że osoba, która wypełnia PIT, przeoczy lub zapomni nanieść odpowiednie dane w poszczególne rubryki. W konsekwencji musi uzupełnić druk na wniosek urzędnika, aby PIT został uznany za złożony w terminie. Nieuzupełnione pola w formularzu to kolejny błąd, którego nie popełnimy, składając PIT przez internet. Program nie pozwoli nam bowiem wysłać deklaracji, jeżeli nie wypełniliśmy wszystkich wymaganych pól.

4. Wybór złego formularza

Dwa najczęściej wybierane formularze podatkowe w Polsce to PIT-36 oraz PIT-37. Zdarza się, że osoby składające deklarację wybierają zły druk i rozliczają się nie na tym formularzu, na którym powinny.
W takiej sytuacji podatnik powinien skorygować swoje zeznanie na prawidłowym formularzu. Złożenie korekty za pomocą programu PIT jest bardzo proste i szybkie. Nie musimy wychodzić z domu ani czekać w długich kolejkach. Korekta deklaracji w programie PIT polega na wypełnieniu druku od nowa. Zamiast jednak wybierać opcję „złożenie zeznania”, musimy zaznaczyć pole „korekta zeznania”. Program PITwskaże nam również, gdzie powinniśmy wpisać powód złożenia korekty.

5. Rozliczenie wspólnie z małżonkiem

Bez względu na to, czy rozliczamy PIT online, czy w formie tradycyjnej, w uzasadnionych przypadkach mamy prawo złożyć zeznanie wspólnie z małżonkiem. Podstawą do wypełnienia wspólnej deklaracji jest otrzymywanie przez małżonków dochodów objętych różną skalą podatkową (18 i 32 proc.). Złożenie deklaracji wspólnie z małżonkiem jest też możliwe wówczas, gdy jedno z małżonków osiąga wysokie dochody, a drugie zajmuje się domem i nie otrzymuje wynagrodzenia. Małżonkowie, którzy złożyli oddzielne deklaracje, a mają prawo do wspólnego rozliczenia, mogą złożyć korektę za pomocą programu PIT, jednak nie później niż do 30 kwietnia 2018 r. Po tym terminie tracą możliwość do skorzystania z preferencyjnych warunków opodatkowania.

Na złożenie PIT-u za 2017 rok mamy czas do 30 kwietnia 2018 r. Jeśli chcemy zrobić to szybko, a przede wszystkim wyeliminować ryzyko popełnienia błędu, najlepiej zrobimy, jeśli wyślemy PIT przez internet -> www.podatnik.info/program_do_pit – Program PIT Pro 2017/2018.