Warning: Declaration of GDLR_Import::bump_request_timeout() should be compatible with WP_Importer::bump_request_timeout($val) in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/plugins/goodlayers-importer/goodlayers-importer.php on line 27 Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/themes/szablon/include/gdlr-admin-option.php on line 10 Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/zbysiontko/domains/przyjaznyprawnik.pl/public_html/wp-content/themes/szablon/include/gdlr-admin-option.php on line 10 Przyjazny Prawnik Jak sprawdzić, czy to rzeczywiście mój wnuk?

Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Jak sprawdzić, czy to rzeczywiście mój wnuk?
17 Luty 2018

Jak sprawdzić, czy to rzeczywiście mój wnuk?

„Całe życie żyłem w przekonaniu, że mam tylko jedną wnuczkę – dziecko mojej córki. Byłem pewny, że syn zmarł bezdzietnie, nigdy nie miał też żony… Tymczasem niedawno odezwała się do mnie kobieta, która twierdzi, że jej syn… to dziecko mojego syna i że mały jest moim wnukiem! Chcę mieć pewność, czy chłopiec jest rzeczywiście ze mną spokrewniony. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?” –jeden z naszych czytelników poprosił nas o pomoc… Odpowiadamy!

Można wykonać badanie genetyczne…

Najczęściej w kontekście pokrewieństwa słyszy się o badaniu na ojcostwo, którego wynik jest wykorzystywany w sądzie jako dowód (np. w sprawie o alimenty). Mało kto zdaje sobie sprawę, że genetyka dysponuje również badaniami pokrewieństwa, które pozwalają przebadać też inne osoby (a nie tylko potencjalnego ojca i dziecko), np. właśnie dziadka i wnuka.

W przypadku naszego czytelnika można więc zbadać jego oraz potencjalnego wnuka, by uzyskać jednoznaczny wynik. W laboratorium zostanie wykonane porównanie ich chromosomów Y.

Jak sprawdzić, czy to rzeczywiście mój wnuk?

Wystarczy zlecić badanie pokrewieństwa w laboratorium genetycznym i poczekać na wynik. Taki test można przeprowadzić na podstawie wymazów z policzka albo dowolnych elementów z materiałem genetycznym badanych (np. używana szczoteczka do zębów).

Jeśli nasz czytelnik chciałby wykorzystać wynik badania na pokrewieństwo w sądzie, próbki (zwykle wymazy z policzka) muszą zostać pobrane z wykorzystaniem specjalnej procedury – w placówce, w obecności świadków, po potwierdzeniu tożsamości badanych.

Analiza chromosomów Y – na czym polega?

Chromosom Y jest chromosomem warunkującym płeć męską – każdy mężczyzna ma jeden chromosom Y, a drugi X (XY). U kobiet obecne są natomiast dwa chromosomy X (XX). Dziecko dziedziczy jeden chromosom od ojca, a drugi od matki. Jeśli od ojca odziedziczy Y – jest chłopcem, a jeśli X – jest dziewczynką.

Chromosom Y jest więc przekazywany w linii męskiej z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna. Jeśli nasz czytelnik rzeczywiście jest dziadkiem chłopca – ich chromosomy Y będą identyczne. Czytelnik przekazał bowiem swojemu synowi chromosom Y, a jego syn swojemu synowi.

Artykuł powstał we współpracy z www.testDNA.pl

Zdjęcie ©Ivanko Brnjakovic/pl.123rf.com