Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!
Alimenty od męża pracującego za granicą

Alimenty od męża pracującego za granicą

Skoro już w ostatnim przypadku udzielalismy porady w zakresie tego do kiedy płaci się alimenty na dziecko pomagając ojcu, to teraz chcemy udzielić porady matce, która ma problem ze ściąganiem alimentów od ojca, który pracuje i mieszka poza granicą Polski, czyli kraju, w którym żyje i wychowuje się jego dziecko. Zachęcamy do lektury.

Witam Państwa, niestety nie piszę o sytuacji, w której mój mąż mieszka za granicą, zarabia ogromne pieniądze, a ja liczę na to, że dostanę wysokie alimenty wypłacane w euro. Piszę o sytuacji tragicznej, w której mój mąż zaraz po rozwodzie zdecydował się na ucieszkę poza granice naszego kraju. Obecnie od znajomych wiem, że on zaczął pracować. I według mnie – skoro pracuje, to jego obowiązkiem jest płacenie alimentów na dziecko. Chciałabym prosić o poradę jak można wyegzekwować alimenty od męża pracującego za granicą? Czytałam coś na https://www.blizejprawa.pl/prawo-rodzinne/alimenty-od-meza-pracujacego-za-granica/, ale liczę na to, że Wy wyjaśnicie mi to nieco dokładniej. Z góry dziękuję.

Rzeczywiście, sytuacja nie jest wyśniona. Jednak musisz wiedzieć, że w sytuacji, w której mąż wyjeżdżając za granicę uchyla się od płacenia alimentów nie można załamywać rąk, trzeba natomiast wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć walczyć o należne pociesze pieniążki.

Po pierwsze, jeśli mieliście już rozprawę o alimenty, to koniecznie musisz posiadać wyrok sądu poświadczający o obowiązku męża do ich płatności, to on bowiem jest zaświadczeniem potwierdzającym, że przysługuje Wam prawo do alimentów.

Mając już wyrok sądu powinnaś skierować się do sądu okręgowego, który odpowiadał będzie miejscu zamieszkania Twojego i Twojego dziecka. W tym właśnie sądzie powinnaś wnioskować o przesłanie dokumentów, które będą uprawniały do przeprowadzenia egzekucji alimentów od męża pracującego za granicą. I tutaj Twoja rola praktycznie się kończy.

W dalszym etapie to już sąd odpowiedzialny jest za przekazanie odpowiednich informacji do instytucji, która w Państwie, w którym mieszka i pracuje Twój mąż odpowiedzialna jest za kwestie związane z egzekucją alimentów.