Przyjazny prawnik!

Odpowiada na Wasze pytania!

Umowa darowizny działki

Posiadając działkę budowlaną, rolniczą lub też innego rodzaju ziemię uprawną jesteś właścicielem nieruchomości. A w przypadku każdego rodzaju nieruchomości przeprowadzić można jej darowiznę. Dzięki nam zrozumiesz jak sprawnie przeprowadzić można operację, jaką jest darowizna działki.

Jeśli jesteś właścicielem ziemi, a znalazłeś osobę, która godna jest zaufania i chciałbyś działkę tę jej podarować, to zrobić możesz to w prosty sposób kontaktując się z notariuszem i przygotowując umowę darowizny działki.

Pamiętaj przy tym, że osoba obdarowywana ofiarowaną przez Ciebie ziemią zobligowana może być do zapłacenia podatku od nabycia darowizny. Kwestię tę omówiliśmy w specjalnym rozdziale na naszej stronie.

Dodatkowo warto wiedzieć, iż ofiarowując komuś w formie darowizny działkę w rodzinie liczyć można na zwolnienie od podatku od darowizny, to też omówiliśmy w osobnym artykule, do którego przeczytania gorąco zachęcamy.

Dlaczego notariusz?

Pewnie zastanawiasz się dlaczego sugerujemy Ci przeprowadzenie darowizny działki z pomocą notariusza, skoro w Internecie dostępnych jest wiele wzorów umów darowizny działki? Odpowiedź jest prosta: to obowiązkowe.  Dodatkowo notariusz ma duże doświadczenie, działa sprawnie, załatwia wszelkie formalności, a Ty nie musisz się niczym martwić. Warto zatem zapłacić mu za usługę, dzięki której później zapłaci się być może na przykład niższy podatek od darowizny!